KO-MEK Başiskele Sergisi bahara renk kattı

Sergi açılışına katılan Başkan Vekili Çakmak, KO-MEK’in, vatandaşların ilgisiyle, rekor rakamlara ulaştığını söyledi

KO-MEK Başiskele Sergisi bahara renk kattı

Sergi açılışına katılan Başkan Vekili Çakmak, KO-MEK’in, vatandaşların ilgisiyle, rekor rakamlara ulaştığını söyledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kurslarının bir yıllık emeğinin gözler önüne serildiği ilçe sergileri Başiskele ilçesindeki kurs merkezleri ile devam etti. KO-MEK Başiskele İlçe Sergisi’nin açılışı adeta bahara renk kattı. Sergi açılışına katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, KO-MEK’in 15 yılda 590 bine ulaşan kursiyer sayısı ve vatandaşların ilgisi ile kentin Halk Üniversitesi haline geldiğine dikkat çekerek, eldeki rakamların bunu ispat ettiğini söyledi. Çakmak, “KO-MEK ile ilgili gerçekten rekor rakamlar var. Sadece Başiskele’de 15 yılda 357 farklı branşta yaklaşık 35 bin bu eğitim yılında ise yaklaşık 6 bin kursiyer eğitim almış. Bunda en büyük emek kursiyerlerimizindir” şeklinde konuştu. 
AÇILIŞA İLGİ YOĞUN OLDU
Başiskele KO-MEK İlçe Sergisi’nin açılışına Başkan Vekili Yaşar Çakmak’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Mustafa Koral, AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, kurum müdürleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı. 
İŞARET DİLİ İLE İSTİKLAL MARŞI
Sergi açılış töreni öncesinde KO-MEK Müzik Grubu Usta öğreticileri konuklar için Kocaeli Türkülerini seslendirdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende İstiklal Marşı, KO-MEK İşaret Dili kursiyerleri tarafından işaret dili ile çevirdi.
'ENGELLİ KURSİYERİN KO-MEK ZAFERİ'
Törende ilk konuşmayı Yeniköy İşaret Dili kursiyeri olan doğuştan duyma ve işitme engelli Aslı Şimşek yaptı. Şimşek, KO-MEK ile tanışmadan önce sosyal çevresi ile iletişim kurmakta zorlandığını anlatarak, “Çevremdeki insanların söylediklerini dudaklarını okuyarak anlamaya çalışıyordum. Arkadaşlarımdan KO-MEK’i duydum. Yeniköy KO-MEK kurs merkezine kayıt oldum. Burada bana her konuda yardımcı oldular. Aile ortamı içinde kaliteli bir eğitim aldım” dedi. Artık insanlarla daha rahat iletişim kurduğunu söyleyen Şimşek, “KO-MEK’ten aldığım işaret dili eğitiminin bana çok faydası olduğunu biliyorum. İşitme engelli vatandaşlara tanınan bu hizmetlerden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyorum” dedi. 
'HALK ÜNİVERSİTESİ KO-MEK'
Kursiyer Aslı Şişmek’in ardından törende son konuşmayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak yaptı. Çakmak, sözlerine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın konuklara selamlarını ileterek başladı. KO-MEK’in halk üniversitesi unvanını haklı olarak elde ettiğini kaydeden Çakmak, “lise ya da üniversite eğitimi alamamış, ya da aldığı eğitimi pekiştirmek isteyen her kesimden vatandaşlarımızın, engelli vatandaşlarımızın katıldığı bu kursları son derece önemsiyoruz” dedi. 
'KO-MEK’TE REKOR RAKAMLAR VAR'
KO-MEK’in 15 yılda vatandaşların ilgisi ile kentin Halk Üniversitesi haline geldiğini yineleyen Başkan Vekili Çakmak, eldeki rakamların da bunu ispat ettiğini söyledi. Çakmak, “KO-MEK ile ilgili gerçekten rekor rakamlar var. Sadece Başiskele’de yaklaşık 35 bin bu eğitim yılında ise yaklaşık 6 bin kursiyer eğitim almış. Bunda en büyük emek kursiyerlerimizindir. Ayrıca bu tabloda emeği geçen usta öğreticilerimize ve yöneticilerimize de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
'SİZE VE BİZE DÜŞEN'
Konuşmasında KO-MEK’in insan hayatına yönelik önemine vurgu yapan Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Rabbim kurslarımızın sayısını arttırsın. Bizlere sizlerden gelen taleplerle bu kursları arttırmak, sizlere de bu kurslara gelmek, istifade etmek ve bilmeyenlere anlatmak düşer. Seçildik ve huzurunuza geldik. Rabbim bizleri utandırmasın sizlere layık eylesin. Sizi memnun edeceğimiz işlerle, tevazu ile çalışmayı ardından da helalliğinizi alarak huzurunuzdan ayrılmayı nasip etsin” dedi.
'KO-MEK BOHÇASI VE VEFASI'
Konuşmanın ardından İlçe Sergilerinin geleneği olan KO-MEK Bohçasının verilmesine geçildi. KO-MEK Bohçası, Eylül ayında dünya evine girecek olan KO-MEK Kursiyeri Gülgün Kaşık’a, Başkan Vekili Çakmak ve Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü tarafından verildi. Ayrıca gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerinden olan KO-MEK Vefası Projesi kapsamında kursiyerler tarafından bir nevi almış oldukları eğitimin zekatı olarak yapmış oldukları ürünler de ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Yuvacık Serdar İlkokulu öğrencileri için dikilen semazen kıyafetleri okul yöneticisine emanet edildi. Gölcük Sevgi Evi’nin dikilen tül perdeleri de kurum yöneticilerine verildi. 
EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLERİ İNCELEDİ
Hediyelerin takdiminin ardından; protokol, vatandaşlar ve kursiyerlerin katılımı ile kurdele kesilerek Başiskele KO-MEK İlçe Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Sergi alanına geçen Başkan Vekili Yaşar Çakmak, burada tüm eserleri tek tek inceleyerek, emeklerinden dolayı kursiyerleri ve onları yetiştiren usta öğreticileri tebrik etti.

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner217

banner8

banner11

banner21

banner34

banner202

banner9

banner12

banner20

banner33