banner219

GTÜ'de Dünya DNA Günü Konferansı

GTÜ'de Dünya DNA Günü Konferansı

Konferans, 2003 yılında İnsan Genom Projesi’nin tamamlandığı ve 1953 yılında DNA çift sarmalının James Watson ve Francis Crick tarafından keşfinin açıklandığı gün olan 25 Nisan DNA Gününü anmak için gerçekleştirildi.

IEEE Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) EMBS tarafından bu günü anmak adına düzenlenen birbirinden değerli konuşmacılarla yol gösterici bir etkinlik olan konferansa Ayşe Arucan ve Hasan Aydın'ın keman resitali eşliğinde başlandı. GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Uygar Halis Tazebay'ın açılış konuşması ile devam eden etkinliğin ilk oturumu, İstanbul Medipol Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Turan Demircan'ın Aksolotl'un sahip olduğu “rejenerasyon kapasitesinin hücresel ve moleküler mekanizmaları” konulu sunumu ile yapıldı.

Konferansta Maltepe Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Pınar Buket Atalay'ın “Hücre bölünmesi, kinetokor proteinleri ve kinetokor-mikrotübül ilişkisi”, Prof. Dr. Uygar Halis Tazebay'ın “Hücrelerde membransız organellerin oluşumları ve hücre içi işlevleri” konulu sunumları ile devam ederken son oturumda Medeniyet Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Cihan Aydın'ın “DNA'dan Gen düzenlemeye.... Dün, Bugün, Yarın” konulu sunumu ile sona erdi. Keyifli ve eğitici olan sunumlar için konuşmacılara teşekkür edilerek, etkinliğin gelenekselleşmesi dileği ile konferans sonlandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 13:02

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner217

banner8

banner11

banner21

banner34

banner202

banner9

banner12

banner20

banner33