Gebze Belediyesinde gündem BÜTÇE

Gebze Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının ikinci oturumu bugün Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda görüşülen Plan ve Bütçe Komisyon Raporu kabul edilerek, karara bağlandı.

Gebze Belediyesinde gündem BÜTÇE

Gebze Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının ikinci oturumu bugün Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda görüşülen Plan ve Bütçe Komisyon Raporu kabul edilerek, karara bağlandı.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün yönettiği Mayıs ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda, açılış ve yoklamanın ardından 2 Mayıs 2019 tarihli meclis birleşimine ait karar özetleri okunarak, oy birliğiyle kabul edildi. İYİ Parti meclis üyeleri tarafından verilen Gebze Belediyesi binasında bulunan unvan tabelalarının ön kısmına T.C. ibaresinin eklenmesi konusundaki önergenin gündeme alınması oy çokluğuyla kabul edildi. Daha sonra ise Gündemin tek maddesi olan Plan ve Bütçe Komisyon Raporu görüşüldü.

Toplantıda söz alan CHP’li Gebze Belediyesi Meclis üyesi Saide Arslan Çalışkan Gebze Belediyesinin toplamda 288 Milyon TL borçla 2018 yılını kapattığını vurgulayarak, 2018 yılından gelen borçların yetkili kişilerce denetlenmesi ve usulsüzlük var ise bunların tespit edilerek, ilgililer ile ilgili gerekli suç duyurularının yapılmasını grup adına talep etti. Konuya ilişkin açıklama yapan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Bütçe hazırlanırken genellikle idarelerde şöyle bir yaklaşım vardır; bazı meselelerin çözüldüğünü ve çözüleceğini kabul ederler. 2018 yılı bütçesi yüzde 70 oranında gerçekleşmiştir fakat bu dönem içerisinde ülkede ekonomik krizler yaşanmıştır. Bunun dışında belediye bitirileceğini ön gördüğü bazı kalemleri bitirememiştir. Hukuki süreçler bitmeyip, o güne kadar daha önce potansiyel kaymak olarak düşünülen bu kalemlerden bir gelir elde edilememiştir. Dolayısıyla bütçenin gerçekleşme oranındaki düşüklüğünün ana kaynaklarından birisinin birinci derecede ülkemizde yaşanan ekonomik krizler ve ikinci husus ise belediyemizin gerçekleşmesini umduğu ancak gerçekleşmesinin hukuki nedenlerden dolayı yetişmediği bir kısım gelir kalemlerinin ötelenmiş olmasıdır. Bunlar olabiliyor, bütün yönetimlerde bu tür hadiseler yaşanabiliyor. Bu anlamda olayı yorumlarsak son derece yerinde olur.” dedi.

“BİR ÇELİŞKİ DOĞMUŞTUR”

Başkan Büyükgöz sözlerine şöyle devam etti; “Gelirin üzerinde harcama yapılması ise hep bu gelirleri elde edeceğiz düşüncesiyle hareket edilmiş, fakat elde edilememiş. Öyle olduğu için bu anlamda bir çelişki doğmuştur. Sonuçta bir bütçe açığı vardır fakat sadece bu belediyeye mahsus değildir. Ülkemizin tüm siyasi partilerin yönetimlerinde olan belediyelerde de bu tür hadiseler yaşanıyor. Doğruları hep beraber ifade edeceğiz, eksiklikleri hep beraber söyleyeceğiz. Harcamalar bu kentin ihtiyaçlarına yönelik yapılmıştır. Bir suiistimal var ise görevliler tarafından bu suiistimaller belirlenip, gerekenler yapılacaktır. İç denetçi kadromuz yok bu konuyla ilgilide gerekli adımı önümüzdeki günlerde atacağız.”

İYİ PARTİLİ MECLİS ÜYESİNİN T.C. ÖNERGESİNE KABUL

Toplantının sonunda ise 2018 yılı gider kalemleri ve gelir kalemleri tek tek okunarak CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerinin red oyu vermesine rağmen AK Partili meclis üyelerinin kabul oyunun ardından, oy çokluğuyla kabul edildi. 2018 yılı gelir kalemlerinde yer alan red ve iadeler için gerçekleşen gelir ise oy birliğiyle kabul edildi. İYİ Partili Gebze Belediyesi Meclis Üyesi Birol Elüstü tarafından verilen ve gündeme alınan T.C. harflerinin eklenmesi konusundaki önerge, oy birliğiyle kabul edildi. Gebze Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısının 1 Haziran Cumartesi günü saat 14.00’da olması kararlaştırıldı

 

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner203

banner8

banner11

banner21

banner34

banner216

banner9

banner12

banner20

banner33