GSM Telefon Şirketlerinin Ali Cengiz Oyunları

Son günlerde Cep Telefonu GSM şirketlerinin vatandaşı aldatıp, yasa dinlemediğine, müşteriye illallah dedirttiğine, geçtiğimiz hafta Kocaeli'nin Derince ilçesinden bir aile dostumuzun yaşadıklarından örnek vererek Vodafone GSM Şirketi tarafından kendisinin, eşinin ve diğer bir yakının da başına gelenleri kendisinden dinleyelim:

"Akşam telefonuma gelen; 'talebiniz alınmıştır' yazılı bir mesaja bir bakayım dedim. Mesajı açıp bir baktım, 'talebiniz alınmıştır, bilmem ne tarifesine geçtiniz; daha sonra gelen mesajlarla ayarlarınız yapılacaktır' şeklindeydi.

Dönüp hemen müşteri hizmetlerini aradım. 'Ben böyle bir talepte bulunmadım hanımefendi, şirketinizden bana talebiniz alınmıştır diye böyle bir mesaj geldi. Ben herhangi bir talepte bulunmadım, bu nasıl olur' dediğimde: 'Tamam bir kontrol edelim' deyip baktıktan sonra 'beyefendi tarifeyi değiştirmişsiniz' demesi üzerine 'ben böyle bir şey yapmadım, ben kesinlikle tarife falan değiştirmedim, benim zaten tarifemin bitmesine daha 4 ay var; durduk yerde benim 32 lira olan tarifem 60 lira oldu diyorsunuz; niye kalkıp da öyle bir şey yapayım' demem üzerine; 'bakalım beyefendi...İşte yapılmış burada öyle gözüküyor' 'Kızım ben bit şey yapmadım, bir tuşa dokunmadım ve hiçbir talepte bulunmadım; mesaj çekmedim, gelen mesaja evet demedim, böyle bir şey yok, ben yapmadım' dedim. 'Neyse tamam beyefendi yardımcı olalım, deyip yetkili birini bağladı. O da, 'işte yapmışsınız ama bir seferliğine mahsus yardımcı olalım' deyip, benim tarifemi tekrar 12 ay taahhütle eski tarifeme geçirdiler. Şaşkınlık içinde tamam, deyip kapattım. Bir ay önce de Hanım'ın telefonu için aynı GSM şirketi aynı yöntemle, faturası otomatik hesabıma gelen mesajda, aylık 32 tl'den 59 tl'ye çıktığı ve mesaja hiç bakılmadığı için bir ay geç haberimiz olması nedeniyle de aradığım müşteri hizmetlerinin, yapacak bir şeyleri olmadığını söylemeleri üzerine, lanet olsun deyip hattı şirketten taşımaya karar verdim. 59 tl, yanında 20 tl de cayma bedeli olmak üzere 79 tl ödemek zorunda kaldım ve diğer bir yakınıma daha aynısını yaptılar' diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Evet, değerli okuyucularımız, bedava sirkenin baldan bu kadar tatlı olduğunu bilmiyorduk.

Para kazanmanın tadına doyamayan ve meydanı boş bırakmayan sadece bu şirket değil; buna benzer bir yöntemle müşterisi olduğum Türk Telekom GSM şirketi de benim hattım için iki hafta önce müşteri hizmetlerinden gelen bir telefonla, 'bayi ile yaptığım anlaşmanın merkez tarafından onanmamış olması' iddiasıyla 35 tl olan ilk 3 aylık indirim paketimin 48 tl'ye çıkarıldığını söylemesiyle pazarlığa tutuştum (tabii aşım var sanarak 48 tl'nin birini otomatik ödemiştim bile) 12 ay aynı hatta kalmak kaydıyla yeniden eski tarifeye çektiler.

Anlaşılan, bu ucuz bir ticaret anlayışının soyguna devşirilişiydi.

Hele, tarifelerinde bu ikisini, beşe katlayan abileri rolündeki bir GSM şirketine de burada değinmek istemiyorum...

Ali Cengiz oyunlarıyla tüketicinin cebinden elini çıkarmak istemeyen, ucuz hesaplarla büyük ahlaki erozyona sebep olan sözde rekabetin olduğu bu şirketlere dur denmeli. Yasal boşluklar giderilerek bu istismarların önüne geçilmelidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal Dursun
Kemal Dursun - 1 ay Önce

Gene rahat durmamış başkalarının dertleriyle dertlenmeye devam bu ve benzeri ayak oyunları kapitalizmin çerezleridir dikkat li ve duyarlı bilinçli tüketici olmak zorundayız sağlıklı günler dilerim

banner128

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33