banner219

İSU'dan açıklama

Yerel basında Kocaeli’de kapanan sanayi kuruluşları ile ilgili olarak saha araştırması yapıldığı ve rapor sunulduğu haberleri ile ilgili olarak İSU basın açıklaması yaptı

İSU'dan açıklama

BASIN AÇIKLAMASINDA ŞU GÖRÜŞLERE YER VERİLDİ

Yerel basında Kocaeli’de kapanan sanayi kuruluşları ile ilgili olarak saha araştırması yapıldığı ve rapor sunulduğu haberi yer almıştır. Haberde, sanayi kuruluşlarının kullandığı elektrik ve su fiyatlarının yüksekliğinden dolayı kapandığı iddia edilmiştir. Konu ile ilgili olarak bazı açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Kocaeli’de sanayi tesislerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı arıtılmış su, yeraltı suyu ve geri kazanım suyundan karşılanmaktadır.

İlimizde Sanayi tesisleri için su satış fiyatı 12,72 TL’dir (su + atıksu + KDV dahil). Sanayi suyu kullanımının yüzde 8’inde bu fiyat uygulanmaktadır. Suyun niteliği, kullanım miktarı ve arıtma tesisleri durumuna bağlı olarak fiyat daha aşağıya inmektedir. Sanayi tesislerinin su kullanma fiyat ortalaması 5 TL seviyelerindedir. İlimizde, Sanayide kullanılan suyun 1/3’ü Geri Kazanım Suyundan karşılanmaktadır. Kurumumuz, OSB’ler için KDV dahil 1,81 TL’ye Geri Kazanım Suyu vermektedir.

Basında yer alan haberde bahse konu Adana’da sanayi suyu fiyatı 10,15 TL iken Erzurum’da ise 8,55 TL’dir. Haberde geçen 80 veya 180 kuruş ifadeleri hamsu (arıtılmamış yeraltı suyu) bedeli olup İdaremizce OSB’lerden yeraltı suyu kullanımına karşılık bedel alınmamaktadır.

Öte yandan İdaremiz, ülkemizdeki 30 büyükşehir içerisinde mesken su fiyatları sıralamasında 25, sanayi suyunda ise 7. sıradadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 10:23

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner217

banner8

banner11

banner21

banner34

banner202

banner9

banner12

banner20

banner33