banner206

Sıfır Kirlilik: 4 İlçedeki kırsal alanlarda Foseptik inşa ediliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde 6 bin km’yi bulan kanalizasyon altyapısı ve işlettiği 22 adet atıksu arıtma tesisi ile şehri atıksulardan kaynaklanan kirlilikten kurtardı.

Sıfır Kirlilik: 4 İlçedeki kırsal alanlarda Foseptik inşa ediliyor

Kocaeli  Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde 6 bin km’yi bulan kanalizasyon altyapısı ve işlettiği 22 adet atıksu arıtma tesisi ile şehri atıksulardan kaynaklanan kirlilikten kurtardı. Yüzde 100 atıksu arıtma ve sıfır kirlilik ilkesi ile şehrimize modern altyapı ve çağdaş işletmecilik hizmeti veren İSU Genel Müdürlüğü, kırsal bölgelerin (köylerin) atıksuları için İzmit, Başiskele, Kartepe ve Gölcük ilçelerinde toplam 14 adet çeşitli kapasitede yeni fosseptik inşa ediyor.

SIFIR KİRLİLİK
İnsan ve çevrenin korunmasına önem veren İSU, sıfır kirlilik ilkesi kapsamında yatırımlarını sürdürüyor. Sağlıklı ve arıtılmış içmesuyu, modern, çağdaş altyapı yatırımları ve kırsal bölgelerde yapılan atıksu arıtma tesisleri ile kırsal alanlara geri dönüşü teşvik eden Kurum, artan nüfus ile birlikte mevcut foseptikleri yeterli olmayan bölgelerde yeni foseptikler yapmak için projeler hazırladı.

4 İLÇEDE YAPILIYOR
Proje kapsamında; İzmit, Başiskele, Kartepe ve Gölcük İlçelerindeki kırsal yerleşim alanlarında bulunan mahallelerin atıksularını toplamak için 150, 250 ve 500 kişi kapasiteli foseptikler inşa ediliyor. Yapımı süren çalışmalar kapsamında İzmit ilçesi Zeytinburnu’nda 500 kişilik, Zeytinburnu Tepeköy’de 150 kişilik, Sarışehy’de 150 kişilik, Hasancıklar’da 500 kişilik, Sekbanlı’da 500 kişilik, Yenice’de 500 kişilik, Bulduk Çakırlar’da 250 kişilik ve Biberoğlu’nda 150 kişilik, Gölcük ilçesinde  Şevketiye’de 250 kişilik ve İrşadiye’de150 kişilik fosseptik inşaatları tamamlandı. Körfez ilçesinde  ise Sipahiler Mah. Korucuk mevkiinde 250 kişilik fosseptik inşaatı devam ediyor.  Ayrıca, atıksuları foseptiklere aktarmak içinde yaklaşık 4.7 km uzunluğunda atıksu hattı da inşa ediliyor.

ATIKSULAR, MODÜLER ARITMA TESİSLERİNDE ARITILIYOR.
Foseptik inşaatlarının, 2020 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Foseptiklerde biriken atıksular, vidanjörler ile alınarak modüler atıksu arıtma tesislerinde arıtılıyor. İSU mühendisleri tarafından projelendirilerek yapılan modüler atıksu arıtma tesisleri ile 10 km2 alandaki bölgelerin atıksuları arıtılmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, insan ve  çevrenin korunması için yaptığı yatırımlar ile sıfır kirlilik kapsamındaki koruma ve arıtma çalışmalarını sürdürecektir.

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner203

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33