İnsaf yoksunu fırsatçıların möbleli evleri!..

banner32

Atatürk Havalimanı'nın, İstanbul Havalimanı (yeni havalimanı)'na tamamen taşınması sonrası yakınındaki yerleşim yerlerinde kira ve emlak fiyatlarındaki fahiş artışı yerinde gezdik ve gördük.

Görevleri nedeniyle kızıma ve arkadaşlarına ev kiralamak için aileleriyle birlikte geçtiğimiz pazar günü İstanbul Havalimanına en yakın üç yerleşim yerine giderek kiralık ev aramak üzere yeni gelişmekte olan bir kasabayı andıran Eyüpsultan'a bağlı Göktürk Mahallesi ile varoşların yoğun olduğu çarpık kentleşme sonucu daha çok bir köyü andıran Arnavutköy ve aynı özelliklere sahip çoğu 2/B (orman vasfını kaybetmiş) arazisindeki Kemerburgaz beldelerini karış karış gezdik.

Bu üç yerleşim yerinde konut kiralarının ve emlak fiyatlarındaki anormal artışın günlük yaşanması bizleri hayrete düşürdü.

Havalimanına taşınılmasıyla, çalışanların konut ihtiyacı açığını fırsata çeviren ev sahipleri ve onlardan geçinen gayrı menkul danışmanları (emlakçı) fırsat bu fırsat diyerek bir gün öncesi 1200 - 1400- TL olan 2+1 kiralık ev fiyatlarının bir gün sonraki pazar günü 2000 - 2500 TL'den aşağı olmadığını hatta 3000 TL civarında fiyat çektiklerinin görülmesi ve emlak fiyatlarının katlanarak uçması fırsatçılığın bu kadarına da pes dedirtti.

Bir dükkanın camında 3000. TL kiralık ev yazan sahibine "bu kira çok değil mi" diye sorduğumuzda; "benim ev möbleli" deyince biz de ne cahil kalmışız diye kendimize hayıflandıktan sonra "af edersiniz möbleli ne demek" dediğimizde "yani eşyalı, mobilyalı" deyince, "hıı tamam“ deyip sessizce sıyrıldık.

Anlaşılan, yöredeki emlak sahipleri ve aracıları bir rant vurgunu yaparak THY çalışanının maaşının yarıdan fazlasına şimdiden göz dikmiş durumdalar. "Serbest ekonomi değil mi, ne yapılabilir ki" denebilir. Fakat Türk Hava Yolları Kurumu, bir an evvel çalışanına yeteri kadar konut projesi geliştirip kendi evine borçlandırarak personelin konut ihtiyacını giderebilirse, bu istismarın önüne fevkalade geçebilir.

Umarım ilgililer, zor durumda olan THY personeline böyle müjdeli bir haber verirler

YORUM EKLE
banner36

banner63

banner8

banner11

banner21

banner34

banner85

banner9

banner12

banner20

banner33