banner223

Hürriyet: Belediye akraba cennetine dönmüş

Son günlerde İzmit belediyesinde işçi kıyımı iddiasıyla gündeme gelen tartışmalara Fatma Kaplan Hürriyet son noktayı koydu.

Hürriyet: Belediye akraba cennetine dönmüş

Son günlerde İzmit belediyesinde işçi kıyımı iddiasıyla gündeme gelen tartışmalara Fatma Kaplan Hürriyet son noktayı koydu.

Hürriyet İzmit Belediye  binasında yapmış olduğu basın toplantısında gündeme dair çarpıcı açıklamaların en ilginç olanınlardan birinin  Belediye kadrolarının akraba cennetine dönüştüğünü ifade etti. 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet işten çıkarma iddiaları ile ilgili, “İşe alınanlar bir tanesi Nevzat Doğan’ın yeğeni, meclis üyesinin kızı, Emine Zeybek’in gelini. Emine hanımın niye bağırdığı da belli oluyor. Şu kürsüye bir kere de vatandaş için, garibanlar için çıkın. Posco’da, Flormar’da o işçiler grev yaparken neredeydi bu vekil arkadaşlar” dedi

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, belediyeden 10 işçinin atıldığını iddia etmişti. Ardından Hizmet İş üyeleri tarafından İzmit Belediyesi önünde eylem yapılmıştı. Konuyla ilgili İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet İzmit Belediyesi Başkanlık makamında açıklamalarda bulundu. Toplantıya İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın ve İnsan Kaynakları Müdürü Sevtap Cengiz’de eşlik etti. Toplantıda konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şunları söyledi: “Mazbatayı geç aldık. 15 gün bekledik ve göreve geldik. Görevi aldığımızdan bu yana büyük bir hassasiyetle, çalışan arkadaşlar için en iyi koşulu sağlamak adına çalıştık. Gerçekten liyakatla iş yapacak arkadaşları gözlemlemek adına kendime bir süre vermiştim ve hepsini bir gözlemleme fırsatımız oldu. Elbette ki kendi ekibimi kurma hakkım vardır. Ama bunu bir siyasi kadrolaşma olarak yapmıyorum. İstesem bugün AK Parti’yi eleştirdiğimiz şeklinde dışarıdan hiç iş bilmeyen birisini buraya amir memur yapabilirim. Ama bunu yapmak istemedim.

Seçim sürecinde işe alındılar

Gözlemlerim çerçevesinde özellikle idari kadroda değişikliklerimizi yapmaya başladık. Aslında birçok müdürü görevden almadım. Birçok müdür kendisi ayrılmak istediğini söyledi. İnsan kaynakları ve temizlik işleri müdürümüzü görevden aldım. Bunların sebebi de atamalardaki usulsüzlük ve son zamanlarda gelen temizlik şikayetleri üzerine bunu yaptım. Gözler hep İzmit Belediyesi’nde bunun farkındayım. Şu anda yeni göreve geldiğimiz için bir hangame var. Ancak elimizden geldiğince titizlikle davranmaya çalışıyoruz. Partililik farklıdır, partizanlık başkadır. Ben eğer partizanlık yapsaydım, zamanında birilerinin yaptığı gibi insanları ot yolmaya gönderirdim. İzmit Belediyesi’nde seçim zamanında işe alınan birçok insan var. 29 kişi bu süreçte alınmıştır. Ben istesem geldiğim gibi o 29 arkadaşı işten çıkarabilirdim. Ancak bunu yapmadım. Sadece 2 arkadaşı seçim sonrası 1 Nisan’dan sonra işe alınan arkadaşların işine son verdik. Bir de seçim öncesi ayın 29’unda bir meclis üyesinin kızı işe alınmıştır. Onların iş akdini yenilemedik. Deneme süresinin dolması sonrası iş akdini yenilemedik.

Kıdem tazminatı alabilmeleri için

Onun dışında bir 10 kişi tutturdular gidiyor. 4 kişi kendileri çıkmak istediklerini beyan ettiler. Ben işten atsam hepsini aynı gün çıkarırdım ancak hepsi farklı tarihlerde işten çıkmıştır. Gördüğünüz gibi bir kişi borçlarının çok olmasından dolayı işten ayrılması ve kıdem tazminatı alması gerektiğini ifade etti. İnsan Kaynakları Müdürü’müze bunu iletmesinin ardından bana bilgi geldi. Kıdem tazminatını alması için de bizim işten çıkarmamız gerekiyordu. Bizde kıdem tazminatını 2 taksitle ödemek şartıyla iş akdini sonlandırdık. Bunun yanında AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı’nın eşi de burada çalışıyormuş ben bilmiyordum. O da ayrılmak istediğini söyledi ve yine kıdem tazminatını alması adına biz iş akdine son verdik. Hatta bunu sonra bizim aleyhimizde kullanmayın sizin için yapıyoruz dedim ve hayır ben öyle şeyleri doğru bulmuyorum cevabını aldım. Bununla ilgili Hizmet İş sendikası da eylem yaptı biliyorsunuz. Bu eylem hukuksuzdur. Nevazt Doğan döneminde onlarca, yüzlerce işçi çıkarıldığında neden eylem yapmadılar? Hukuksuz eylem yapılıyorsa bende idari yetkilerimi kullanırım.

Bir kere kürsüye halk için çıkın

İlahi adalet denen bir şey var. Ben gerçekten kıyım yapmak istesem listede hep bir arkadaşın bir yakını olan arkadaşların hepsini işten çıkarırdım. Bakıyorum bir tanesi Nevzat Doğan’ın yeğeni, meclis üyesinin kızı, Emine Zeybek’in gelini. Emine hanımın niye bağırdığı da belli oluyor. Şu kürsüye bir kere de halk için, garibanlar için çıkın. Posco’da, Flormar’da o işler grev yaparken neredeydi bu vekil arkadaşlar? Akrabaları tehlikeye girecek diye mi bu tedirginlik? Ona rağmen yine de çalışmaya devam ediyor bu arkadaşlar. Elbette onlar olsaydı bunu geldikleri gün yaparlardı. İlahi adalet diye bir şey var. Bir çalışan sosyal medya hesabı üzerinden şöyle yazıyor: “Yatmaya geldik bir de üzerine belediyem para veriyor. Canım belediyem.” Şimdi siz olsanız bu arkadaşı ne yapardınız? İşine son verir miydiniz, vermez miydiniz? Temizlik işlerinde iş yapmayan, gölgede yatan mı ararsınız? Araba çalışır vaziyette işini yapmayan arabada uyuyan mı ararsınız? Bunları ne yapayım? Halkın parası bunlar. Bunun Bu kişilerin isimlerini rencide etmemek adına vermiyorum ancak önümüzdeki süreçte müfettiş geldiğinde tespit ettiğimiz usulsüzleri elbette bildireceğiz.

Kim demiş  İzmit Belediyesi’nin borcu yoktu

Örneğin bakın 1 sene boyunca Kartepe Çiçekçilik’tenalışveriş yapılmış. Ne yapılmış, yapılmış mı bilmiyorum. Kimsenin günahını almak istemem ama bakıyorum ki iş yapılan firmalar yine hep birilerinin yakınları ve hep aynı firmalarla işler yapılmış. Ee ne oldu o zaman bizim kendi esnafımıza? Şimdi TÜGVA’nın işlerine gelelim. Şimdi size neleri bizim karşıladığımızı açıklayayım. 54 bin liraya tefrişat alımı, terlik, kahve, çay, ayna, çilingir vs. her şeyi biz karşılamışız. Yahu TÜGVA’nın terliğini, çilingirini bile biz karşılamışız. Toplamında bizim tahminimiz 1 milyonu bulacak gibi görünüyor. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyeyim hepsini tamamladığımda tam rakamı elbette açıklayacağım. Borçsuz belediye diyorlardı. Nerede borçsuz belediyede? Resmi olarak 207 milyon borç bulunuyor. Bunu yıllara ayırdığımızda neredeyse 250 milyon TL borcumuz bulunuyor. Bunların hepsi israftır. Biz bir yandan iş üretmeye, bir yandan da bu israfları sonlandırmaya çalışıyoruz. Takdir edersiniz ki bütçeler benim bütçem değil, bunları yeniden düzenleyeceğiz ve elbette işimizi ince eleyip sık dokuyarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner21

banner34

banner202

banner9

banner12

banner20

banner33