Prof. Dr. Bahattin Türetken KOÜ’ye Genel sekreter oldu

2014 yılından itibaren Karabük Üniversitesi’nde Öğretim görevlisi olarak görev yaparken Kocaeli Üniversitesine atanan Prof.Dr. Bahattin Türetken bugün itibarı ile KOÜ Genel sekreterliğine atandı.

Prof. Dr. Bahattin Türetken KOÜ’ye Genel sekreter oldu

2014 yılından itibaren Karabük Üniversitesi’nde Öğretim görevlisi olarak görev yaparken Kocaeli Üniversitesine atanan Prof.Dr. Bahattin Türetken bugün itibarı ile KOÜ Genel sekreterliğine atandı.

KOU Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü tarafından KOÜ genel sekreterliğine atanan Prof.Dr. Bahattin Türetken’in en kısa zamanda görevine başlayacağı öğrenildi.

PROF.DR BAHATTİN TÜRETKEN KİMDİR.?

Bahattin Türetken, Aralık 1974 Erzurum’da doğdu. İstiklal Gazisi, Gazi Dursun Çavuş' un torunu ve Hafız Hasbi Türetken' in oğludur.

Erzurum Lisesini 1991 yılında birincilikle, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nü 1995 yılında ikincilikle tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Elektronik ve Haberleşme Bölümünden 1998 yılında birincilikle mezun olup “yüksek mühendis” ünvanı aldı. Aynı bölümde 2002 yılında doktora çalışmasını tamamlayarak “doktor” ünvanı aldı. Prof. Dr Bahattin Türetken “Plane Wave Diffraction by an Open Parallel Waveguide” adlı çalışmasıyla 1999 yılında Kanada’da “Young Scientist Award -Genç Bilim Adamı Ödülü”ne layık görüldü. Yine “Comparison of Symbolic Computation Techniques for the Problems of Electromagnetic” adlı çalışmasıyla 2002 yılında Ukrayna'da “Best Paper” (en iyi makale) ve “Genç Bilim Adamı” ödülünü aldı. 1995-1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. Prof. Dr. Bahattin Türetken 1998’den beri TÜBİTAK’ta Savunma Sanayi’ye ait özgün projeler geliştirmektedir.

Prof. Dr. Bahattin Türetken, ülkemizin, konusunda ilk akredite laboratuvarı olan EMC/TEMPEST Test Merkezi’nin kurulmasında aktif görev almış, cihaz, sistem seviyesi EMC (Elektromanyetik Uyumluluk) konularında özgün çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar arasında, F4 Uçağı modernizasyonunda kullanılmak üzere antenler arası kuplaj ve ışıma diyagramı analizleri, ve ülkemizin ilk askeri milli gemisi MİLGEM'in antenler arasındaki etkileşim analizlerinin gerçekleştirilmesi gelmektedir. Prof. Dr. Türetken daha sonra Radar Tekniği ve uygulama konularında çalışmalara başlamıştır. Ülkemizin LPI (Low Probability Intercept) özelliği taşıyan halk dilinde “hayalet radar” olarak bilinen ilk milli radar projesi GEMRAD’ ın çalışma ekibinde bulunmuş, Radar anten tasarım ve gerçekleştirmesini milli kaynaklarla gerçekleştirmiştir. Radar çalışmaları, KUŞRAD-ANT (Kuş Radarı Anteni) projesi tasarım liderliği devam etmiştir.

1999 yılında ve 2007 yılında sırasıyla “TÜBİTAK Başarı Teşvik Ödülü” ve “TÜBİTAK Başarı Belgesi” almaya hak kazanmıştır. Prof. Dr. Bahattin TÜRETKEN, ülkemizin ve ortadoğunun en kapsamlı ve çok amaçlı Anten Test ve Araştırma Merkezi Kurulum projesini yürütmüştür (2009-2012). Ayrıca bu merkeze kazandırmak amaçlı Radom Test ve Analiz Laboratuvarı ve meme kanserini elektromanyetik dalgalarla görüntülemek amacıyla Mikrodalga Görüntüleme Altyapısı projelerini hazırlayıp Kalkınma Bakanlığı’na sunmuştur.

Prof. Dr. Bahattin Türetken, Mart 2012’den beri TÜBİTAK-Uluslararası Yüksek Teknoloji Laboratuvarı’ nın yöneticiliği yapmakta ve ülkemizde ilk kez yapılacak olan Terahertz Teknolojisinin Kazanımı Projesini yürütmektedir. Bu amaçla Milimetre ve Terahertz Teknolojileri Araştırma Laboratuvarları (MiLTAL) nı kurucu sorumluluğunu yapmış, ve basında yer alan “Tübitak’ tan Bomba Buluş” adı altında elbise arkası görüntüleme projesini yürütücülüğünü yapmıştır. Prof. Dr. Bahattin Türetken aynı zamanda NATO RTO (Research and Technological Organisation), SET ) (Sensor and Electronic Technologies) çalışma grubunun üç yıldan beri teknik üyeliğini yürütmekte ve orjinal çalışmalarıyla bilime katkı yapmaktadır. Aralık 2012 yılında NATO SPS -Barış ve Güvenlik için Bilim (SPS-Science for Security and Peace) programında “bağımsız hakem” (ISEG Member) seçilmiştir. Türetken, aynı zamanda TÜBİTAK –ARDEB EEEAG Danışma Kurulu Üyeliğine atanmıştır.

Temmuz 2014 beri TÜBİTAK BİLGEM Başkanlığı'nda "Danışman" olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr. Türetken’in yurt içi ve yurt dışı hakemli dergilerde ve sempozyumlarda yayınlanmış 70’ in üzerinde makale/bildirisi bulunmaktadır. Çalışmalarından bir çoğu TÜBİTAK Yayın Teşvik Ödülü'ne layık görülmüştür. Türetken doktora çalışmasını TÜBİTAK UEKAE’ de çalışırken tamamlayıp “Doçent” ünvanı alan ilk araştırmacıdır. Aynı zamanda on adet yüksek lisans /doktora öğrencisinin tez çalışmalarına eşdanışman olarak yürütmektedir.

Ayrıca Amerika’da yayınlanan dünyadaki ünlülerin biyografilerinin bulunduğu “Marquis Who’s Who in the World- Dünyada Kim Kimdir” ve “Who’s Who in Science and Engineering- Bilim ve Mühendislikte Kim Kimdir” ansiklopedilerde 2003, 2005 ve 2007 yıllarında özgeçmişi yayınlanmıştır.

Türetken evli olup, Ahmet Emre, Zeynep Rana ve Mehmet Fatih' in babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 17:22

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33