Büyükakın, “Akıllı baston için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım”

Başkan Büyükakın, “Görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak WeWalk akıllı bastonun kullanımı için Kocaeli, pilot bölge olsun” dedi.

Büyükakın, “Akıllı baston için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Engelsiz Bakış Paneli’ne katıldı. Panelden sonra "WeWalk" akıllı baston teknoloji şirketinin kurucu ortağı Kürşat Ceylan ile görüşen Başkan Büyükakın, “Yeni teknolojilerle birlikte engellilerin engelsiz bir şekilde sokakta dolaşabileceğine inanıyorum. Bu öngörümün ilk örneği de WeWalk akıllı bastonudur. WeWalk akıllı bastonun kullanımı için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak biz hazırız” dedi.

“TEKNOLOJİ DESTEĞİYLE YAŞAMINIZI KALİTELİ HALE GETİREBİLİRİZ”

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel sonunda "WeWalk" akıllı baston teknoloji şirketinin kurucu ortağı Kürşat Ceylan ile konuşan Başkan Büyükakın, “WeWalk akıllı baston teknolojisi görmeyen engelli vatandaşlarımız için çok yararlı, ama bu teknolojiyi daha da geliştirebiliriz. Arabalardaki sensör teknolojileri sayesinde arabalar şeritte kalabiliyor ve parklanmayı kendi otomatik olarak yapabiliyor. Buna benzer birçok akıllı uygulama var. Bizler de teknoloji desteğiyle sizlerin yaşamını çok çok daha kaliteli hale getirebiliriz.

“ENGELLİLER ENGELSİZ BİR ŞEKİLDE SOKAKTA DOLAŞABİLECEK”

Sadece disiplinler arası bir çalışma gerekiyor. Ben haberlerde de dinledim sizin uygulamanızı. Bilgisayar mühendisleri, yazılımcılar ve donanımcılar bir araya gelecekler engelliler de yaşama dair ihtiyaçlarını anlatacak. Sonunda da akıllı bastonlarınız gelişecek. Yakın bir gelecekte bu teknolojilerle birlikte engellilerin engelsiz bir şekilde sokakta dolaşabileceğine inanıyorum. WeWalk akıllı bastonun kullanımı için pilot uygulamayı Kocaeli’de yapalım, biz hazırız. Neye ihtiyacınız varsa ne için destek istiyorsanız bütün pilot uygulamaları burada yapalım ve yakinen ben ilgileneceğim” diye konuştu.

Oğuzhan Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner21

banner34

banner202

banner9

banner12

banner20

banner33