Dünya Böbrek Günü'nde nakil olan genç kız, doğum gününde taburcu edildi

Dünya Böbrek Günü'nde nakil olan genç kız, doğum gününde taburcu edildi

BURSA (AA) - Doğuştan böbrek hastası olan 16 yaşındaki Firdevs Müminoğlu, 11 Mart Dünya Böbrek Günü'nde yıllardır beklediği böbreğe Bursa'da nakille kavuştu ve doktorlarının hazırladığı sürpriz doğum günü kutlamasıyla hastaneden taburcu edildi.

Bursa Uludağ Üniversitesinden (BUÜ) yapılan açıklamaya göre, Bursa'da yaşayan lise 3. sınıf öğrencisi Firdevs Müminoğlu, böbrek yetmezliğine nedeniyle periton diyalizi ile yaşıyordu. Geçen ay annesinden böbrek nakline hazırlanan Firdevs, kontrollerinden ardından ameliyat için BUÜ Hastanesi Çocuk Nefroloji Kliniğine yatırıldı.

Son anda yaşanan bir aksilik nedeniyle böbrek nakli iptal edildi. Büyük bir üzüntüye kapılan genç kızı sevindiren haber Çanakkale'den geldi. Trafik kazasında hayatını kaybeden bir kişinin böbreği Dünya Böbrek Günü'nde Müminoğlu'na nakledildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Prof. Dr. Osman Dönmez, Müminoğlu'nun hastanelerinde böbrek yetmezliği nedeniyle uzun bir süredir izlendiğini aktardı.

Genç kızın 4 ay boyunca karın diyalizi yaptığını belirten Dönmez, şunları kaydetti:

"Bu sürenin sonunda anneden böbrek nakli planladık. Bir nedenden dolayı ameliyatı ertelemek zorunda kaldık. O gün Dünya Böbrek Nakli Günü'ydü. Kızımıza adeta bir hediye çıktı. Çanakkale'de kadavra böbreği olduğunu öğrendik. Hemen naklini yaptık. Firdevs şu anda oldukça iyi ve sağlıklı bir duruma geldi. Hastaneden çıkarken de bir doğum günü sürprizi hazırlamak istedik. Kendisi de bizler de çok mutluyuz."

- Günde 14 saat diyalize giriyordu

Firdevs Müminoğlu ise hastalığı sürecinde en büyük sıkıntıyı beslenme konusunda yaşadığını bildirdi.

Ameliyatın ardından rahatça yemek yiyebildiği için mutluluk duyduğunu belirten Müminoğlu, "Günde 14 saat diyalize girdiğim için akşam en geç saat 20.00'de evde olmak zorundaydım. Şimdi artık diyalize girmediğim için istediğim gibi davranabiliyorum. Okul gezilerine de katılmak istiyorum. Bugünden sonra en büyük hayalim üniversiteye gitmek. Psikoloji bölümünde okumak istiyorum. Şu an 11. sınıftayım. Bir yıl sonra sınavlara gireceğim. Ona da iyi hazırlanıp, hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Müminoğlu, doktorlara ve hastane personeline doğum günü sürprizi için ayrıca teşekkür etti.

İlk çocuğunu 27 yıl önce 5 yaşındayken aynı hastalıktan dolayı kaybettiğini bildiren anne Necmiye Müminoğlu, "Böbrek rahatsızlığı nedeniyle ilk çocuğumu kaybetmiştim. Kızımın da aynı hastalığı çekmesinden dolayı büyük bir üzüntü duyuyordum. Çok şükür şimdi kızım nakil oldu ve sağlığına kavuştu. Başta Osman hocamız olmak üzere herkesten Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner34

banner9

banner12

banner33