Her Yıl 15 Bin Yeni Kolorektal Kanser Hastası Görülüyor!

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde ; güncel tanı ve tarama ve tedavi ilkelerin ortaya konması, klinik kalitenin iyileştirilmesi amacıyla Kolorektal Kanser Klinik Protokolü hazırlandı. Bu önemli çalışmada, “Kolorektal kanserler ülkemizde de 2014 Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre hem erkekte hem de kadın bireylerde insidans olarak 3. sıraya yükselmiş olup her yıl yaklaşık 15.000 yeni vaka ve 7000 civarında ölüme sebep olan bir sağlık problemi olarak ortaya çıkmaktadır” şeklindeki bilgilere yer verildi.

Her Yıl 15 Bin Yeni Kolorektal Kanser Hastası Görülüyor!

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof.Dr. Ahmet Tekin, protokolün önsöz kısmında yaptığı açıklamada, “Sağlık hizmetlerinin temel hedeflerinden biri, nitelikli ve etkili sağlık hizmetlerini hakkaniyet içinde sunmaktır. Bu kapsamda hazırlanan klinik protokoller, sağlık olgularının yönetiminde kanıta dayalı iyi klinik uygulamaları tanımlamayı, hasta bakım ve güvenlik standartlarını belirlemeyi, etkili ve sürdürülebilir stratejilerin seçiminde tüm sağlık profesyonellerine rehberlik etmeyi hedefler.Bu amaçla, sağlık olgularının tanı, tedavi, rehabilitasyon ve izlem süreçleri ile koruyucu ve önleyici hizmetlerin yönetimine ilişkin, uluslararası kanıtların, yerel yapılara uyumu göz önünde bulundurularak hazırlanan rehber, protokol ve algoritmalar ile müdahale ve bakım süreçlerinin standart hale getirilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Kolorektal kanserler, dünyada en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bu kanser türü, kadın ve erkeklerde ölüme yol açan kanserler arasında 3. sırada yer almaktadır. Kolorektal kanser tedavisinde son yıllarda önemli gelişme ve değişimler yaşanmaktadır. Güncel tanı, tarama ve tedavi ilkelerini vurgulayan hem de olası gelişmelere ışık tutması amacıyla hazırlanan bu protokolün sağlık hizmetleri sunumunda klinik kalitenin iyileştirilmesi adına beklenen katkıyı sağlamasını ve faydalı olmasını diler emeği geçen çalışma ekibi üyelerine teşekkür ederim” dedi.


7 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR
Çalışmada kolorektal kanserlerin tüm dünyada ve Avrupa’da 3. sırada olup her yıl yaklaşık 1.250.000 yeni vaka ve yaklaşık 500.000 ölüme sebep olduğu belirtildi. Çalışmada, şu bilgilere yer verildi, “Ülkemizde de 2014 Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre hem erkekte hem de kadın bireylerde insidans olarak 3. sıraya yükselmiş olup her yıl yaklaşık 15.000 yeni vaka ve 7000 civarında ölüme sebep olan bir sağlık problemi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden ciddi olarak tanı konması ve tedavisi hem sağlıklı bir toplum açısından hem de oluşturduğu mali yük açısından bu klinik protokolün uygulamaya geçmesi önem arz etmektedir”

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63

banner8

banner11

banner21

banner34

banner85

banner9

banner12

banner20

banner33