banner219

Kadıoğlu: Doğada yetişen mantarları tüketmeyin

Darıca İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, mantar zehirlenmelerinde artış yaşandığını aktararak, vatandaşların daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Kadıoğlu: Doğada yetişen mantarları tüketmeyin

Darıca İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, mantar zehirlenmelerinde artış yaşandığını aktararak, vatandaşların daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Kadıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemizde ve şehrimizde yağışların artması ile mantar zehirlenmesi vakalarında artış gözlenmektedir. Sağlık Bakanlığı’mızın Ulusal Zehir Danışma Merkezine 1 Nisan-13 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan zehirlenme başvurularında 2018 yılına oranla yüzde 34 artış görüldüğünü bildirmek isterim. Bu süre zarfında Ulusal Zehir Danışma Merkezine tam 298 vaka başvurmuştur’’ dedi.

DOĞADA YETİŞEN MANTARLARI TÜKETMEYİN

Kadıoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Mantar zehirlenmesi belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine göre mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkmakta ve 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer-böbrek fonksiyon bozuklukları ve hatta ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri de görülebilmekte. Vatandaşlarımızdan isteğimiz doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemeleridir. Tüketme durumunda zehirlenme belirtileri görülmesi halinde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşumuza başvurmaları gerekmekte. Panzehirlerimiz Ulusal Zehir Danışma Merkezleri tarafından hastanelerimizde kullanılmak üzere hazır bulundurulmakta. Ayrıca bilgi almak isteyen vatandaşlarımız 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezini 7/24 arayabilirler’’

AMBALAJLI MANTARLAR TERCİH EDİLMELİ

Mantar zehirlenmelerinden korunmak için doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Kadıoğlu, ‘’Bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Mikroorganizma bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikâyetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca mantar alırken ambalajlı olan mantarlar tercih edilmeli ve ambalajında tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına da dikkat edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner217

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33