banner219

Korona Ardından Yeni Bir Virüs daha; Yaravirus

Brezilya'da bir virüs daha ortaya çıktı. Korona virüsün ardından Brezilya'da ortaya çıkan virüs ortalığı karıştırdı. . Bilim adamları, yeni virüse, "Yaravirus" adını verdi.

Korona Ardından Yeni Bir Virüs daha; Yaravirus

Yaravirüs, Brezilya'daki bilim adamları tarafından keşfedilen yeni bir virüs olarak ortaya çıktı. Çin'de başlayan ve dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının ardından Brezilya korkulu anlar yaşıyor.

Brezilya'da yeni bir virüs keşfedildi. Virüsün genlerinin yüzde 90'ına daha önce rastlanmadığı açıklandı. Bilim adamları, genleri bilinenlerden farklı olan yeni virüse, "Yaravirus" adını verdi.

Brezilya mitolojisinde su kraliçesi Yara’dan esinlenerek “Yaravirus” ismi verilen virüsün, amipleri enfekte ettiği bilinenlerden önemli ölçüde küçük olduğu belirtildi. Virüsü keşfeden ekip, biyolojik çalışmaların yer aldığı bioRxiv sitesinde “Yaravirüs” için “şaşırtıcı kökene ve filojeniye sahip yeni nesil bir amip virüsü” ifadesini kullandı.

Araştırmacılar, "Yaravirüs parçacıklarını oluşturan bilinmeyen proteinlerin miktarı, viral dünyada var olan değişkenliği ve yeni viral genomların ne kadar potansiyelinin keşfedileceğini yansıtıyor.

Dev virüsler normal virüslerden çok daha karmaşık bir genoma sahiptir ve kendi DNA'larını onarabilir ve çoğaltabilirler. Yeni keşifle ilgili olarak, bilim adamları bunun "amoebal virüsün yeni bir türü" olabileceğine inanıyorlar.

En endişe verici olanı, araştırmacıların sonuçlarına göre, Yaravirüs'teki bilinmeyen proteinlerin miktarının, az tanıdığımız keşfedilmemiş virüslerin dünyasına kapı açmasıdır. Bununla birlikte, bu türlerin insanları nasıl etkileyebileceği ve ölümcül olma potansiyeli hakkında konuşmak için çok erken olduğunu iddia ediyorlar.

Abrahao ekibiyle yeni virüsün yaşamsal özelliklerini araştırdıklarını söyledi.

YENİ VİRÜSÜN ÖZELLİKLERİ 

Yeni ve benzersiz bir virüs

Yetim geni taşır

Viral bir ajan değildir

Yaravirüs, Brezilya'daki bilim adamları tarafından keşfedilen yeni bir virüstür. Öncüsü olmayan bir virüstür. tamamen yeni bir genomu vardır. Bu virüs Pampulha Gölü'nün bir su örneğinde keşfedildiğinden, buna su denilen su anlamına gelir. Yara ya da Lara mitolojiktir

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 13:46

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner203

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33