Obezite Karşıtı Bakteri

Belçika’da yapılan ve sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanan bir araştırma, akkermansia muciniphila bakterisinin obezite hastalığının tedavisinde etkin rol oynayabileceğini ortaya koydu.

Obezite Karşıtı Bakteri

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, bağırsaktaki yararlı bakterilerini desteklemek için prebiyotik besinler arasında yer alan lifli gıdalar, sebze ve meyveler, kuru baklagiller, sarımsak, soğan, arpa, çavdar, kuşkonmaz, yulaf, pırasa ,muz tüketmelerini önerdiğini söyledi. İyi bakterilerden oluşan probiyotik içeren gıda takviyelerini alan obezite hastalarının insülin direncinin düştüğü görüldü. Araştırmada placebo grubuna oranla bakteri tüketen gruptakilerin bir miktar kilo verdiği ve kolestrol seviyelerinin düştüğü de belirlendi.

TÜM TEDAVİ SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, araştırma sonuçlarının umut verici olduğunu belirtti. Ergenç, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de obezite adeta bir salgın gibi her geçen gün artıyor. Ülkemizde 3 kişiden 1’i de obezite hastası. Bu anlamda, obezite hastalığının tedavisine yönelik yapılan tüm araştırmalar değerlidir. Akkermansia muciniphila bağırsakta yaşayan bir bakteridir. Obezite karşıtı bir bakteri olduğunu biliniyor. Ancak bu bakterinin dışarıdan alınmasını sağlayacak bir ürün yok. Yine de probiyotik alımı diyeti destekleyecek bir unsurdur. Obezite tedavisinde kişinin bu hastalığı yenmesi için ameliyat dâhil tüm tedavi seçenekleri mutlaka değerlendirilmelidir” diye konuştu. 

BSHA

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 11:01

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63

banner8

banner11

banner21

banner34

banner85

banner9

banner12

banner20

banner33