Organ bağışı haftasında Sağlık çalışanları Gebzelileri bilinçlendiriyor

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, Organ Bağışının önemi hakkında yazılı bir açıklamada bulundu.

Organ bağışı haftasında Sağlık çalışanları Gebzelileri bilinçlendiriyor

Kadıoğlu, organ bağışının hayati önem taşıdığını vurgulayarak, vatandaşlara organ bağışı yapmaları konusunda çağrıda bulundu ve bölgenin önde gelen kurum yöneticilerine de organ bağışı konusunda gerekli hassasiyeti gösterdikleri için ayrıca teşekkür ettiğini belirtti.

Birçok insanın hayatlarına devam etmek için umutla organ beklediği belirtilen Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Unutmamalıyız ki Organ bağışı hayat vermek demektir. Unutmayınız ki organ bağışı hayat kurtarır. Siz de organlarınızı bağışlayın.” ifadelerine yer verdi.

Hayatın içinde insanların ne zaman neye ihtiyacı olacağı bilinmediğini belirten Kadıoğlu, “Buradan hareketle diğer insanların ihtiyaçlarına daha duyarlı yaklaşmanın gerekliliğine halkın ilgisi ve dikkatini çekmek ve organ bağışını arttırmak için son derece önem arz ediyor” dedi.

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu Organ Bağışı hakkında merak edilen soruları da yanıtladı.

- Organ nakli nedir?
Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.
- Organ bağışı nedir?
Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.
- Nakil yapılabilecek doku ve organlar hangileridir?
-Böbrek, Deri, Karaciğer, Kalp, Akciğer, Pankreas, İnce barsak, Kemik, Kemik iliği, Kornea, Kalp kapağı, Kıkırda, Tendon, Kas Dokusu,Yüz Saçlı Deri, Ekstremite, Üst Solunum Yolu, Üst Sindirim Yolu, Kadınlarda Uterus
- Her ölümden sonra organlar alınabilir mi?
Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde ya da yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında beyin ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir.
- Bir organ herkese nakledilebilir mi?
Bir organın hiçbir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi söz konusu değildir. Organ naklinde alıcı verici olacak kişilerin doku uyumları önem arz etmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla ameliyat başarısı yükselir.
- Kişi ölmeden organ nakli kararı alınabilir mi?
Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için nasıl olsa ölecek tabiri kullanılamaz. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından beyin ölümü kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez.
- Dinen bir sakınca var mıdır?
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. 6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer İslam ülkelerinde de ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur. Kur'an-ı Kerim'de de (Maide Suresi, Ayet 32) " KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI" beyan olunmuştur.
- Nereye-nasıl organ bağışı yapabilirim?
İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğüne, Kamu Hastanelerine, Üniversite Hastanelerine, organ nakli yapan merkezlere
Organ bağışı yapmak isteyen kişiler yukarıda belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.
- Organ bağışı için yaş sınırı ve özellik aranıyor mu?
18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 10:39

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner203

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33