banner219

Ergün: DEVA’ya Kocaeli’den 2 bin başvuru var

DEVA Partisi’nde teşkilatlanma çalışmaları Kocaelili Nihat Ergün başkanlığında devam ediyor. 7. bölgede yer alan Kocaeli’de bugüne kadar yaklaşık 2 bin kişinin görev almak için başvurduğu belirtildi. İl ve ilçe teşkilatlarında yüzde 35 kadın, yüzde 20 gençlik kotası uygulanacak

Ergün: DEVA’ya Kocaeli’den 2 bin başvuru var

11 Mart 2020 tarihinde kuruluş toplantısını gerçekleştiren Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, ilk aşamada kurucuları arasından dijital ortamda gerçekleştirdiği bir toplantı ile genel merkez başkanlık kurulunu, genel merkez yönetim kurulu, merkez disiplin kurulu ve uyuşmazlık çözüm kurullarını oluşturdu. Devamında ise il ve ilçe örgütlenmelerini tamamlamak üzere 18 bölge komisyonu kuruldu.

PLATFORM KURULDU
Bu komisyonlarda parti il ve ilçe teşkilatlarında görev almak isteyenlerle ilgili değerlendirmeler yapılıyor. Koronavirüs salgını dolayısıyla DEVA Partisi bütün iletişimini dijitale, örgütlenme çalışmalarının ana eksenini de web sitesine taşımış durumda. Devapartisi.org web sitesinin standart görünümün arkasında kapsamlı bir belge yönetim sistemi ve bütün parti teşkilatları ile etkileşimi sağlayacak güçlü bir bilgi paylaşım platformu bulunuyor.

ON BİNLERCE ÜYE VE GÖNÜLLÜ
DEVA Partisi kurulduğu günden bu yana, web sitesi üzerinden on binlerce başvuru almış bulunuyor ve buna her gün yüzlerce yeni başvuru ekleniyor. Kişiler devapartisi.org sitesinin e-demokrasi sekmesi üzerinden üyelik veya gönüllülük başvurusu yapabiliyor, arzu edenler de görüşlerini yine “Serbest Kürsü” sekmesinden herkese açık olarak DEVA Partisi ile paylaşabiliyor.

ÖNCELİKLE GENÇLERİ VE KADINLARI BEKLİYORUZ
Konuya ilişkin bir açıklama yapan DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Nihat Ergün, halihazırda son süratle örgütlenme çalışması içinde bulunduklarını belirterek, bunun da temel ekseninin özellikle sosyal izolasyon kalkana kadar devapartisi.org web sitesi olduğunu söyledi. DEVA Partisinin Türkiye’de en yüksek genç (yüzde 20) ve kadın (yüzde 35) kotası olan bir parti olduğuna dikkat çeken Ergün, parti il ve ilçe yönetimlerinde de yarı yarıya ilk defa siyaset yapacak kişilere yer vereceklerini; bunun da ağırlıklı gençlerden kadınlardan oluşmasını arzu ettiklerini belirtti.

TEŞKİLATLARDA SEÇİCİLER
Ergün bunun dışında il, ilçe başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği gibi pozisyonlar için kişilerde aradıkları temel kriterleri evrensel değerlere göre iyi insan olmaları, her ne iş yapıyorsa en iyisini yapan kişiler ve demokratik ilke ve değerleri özümsemiş olmaları olarak açıkladı.

İllerdeki örgütlenme çalışmaları komisyonlar kurularak başlatıldı. Kocaeli, 7. bölgede yer alıyor. İlimizin yanı sıra bu bölgede Sakarya, Düzce ve Bolu da yer alıyor. Candan Karlıtekin başkanlığında çalışacak olan komisyonda ise İzmit’ten Ali Ufuk Yaşar ile Ömer Gencal, Cem Avşar ve Yasemin Bilger yer alıyor. Bu beşli komisyon söz konusu dört ili araştırarak örgütlenmenin sağlanması için çalışıyor.

KOCAELİ’DEN 2 BİN BAŞVURU
Öte yandan ilimizden bugüne kadar DEVA Partisi teşkilatlarında görev almak üzere yaklaşık 2 bin kişinin başvuruda bulunduğu belirtildi. Bu rakamın Sakarya’da bin civarında, Bolu ve Düzce’de ise 200’ün üzerinde olduğu ifade edildi. 

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33