banner244

35 derecede Avrupa turu…

NUSRET ACUR'UN GÖZÜYLE: AVRUPA: İYİ Parti Gebze Eski İlçe Başkanı, İYİ Parti İl Yöneticisi, Gebzeli İşadamı Nusret Acur, bayram tatilinde ailesi ile birlikte Avrupa'ya açıldı...İşte Acur'un gözüyle ve onun kaleminden Avrupa izlenimleri: ." Macaristandan yaklaşık 530 km ve 5 saat süren yolculuk, Çek Karayollarındaki yapım sebebiyle biraz uzun ve yorucu oluyor. Şunu baştan söylemeliyim, kesinlikle yaz aylarında ve sıcakta gezilecek bir kent değil. 35 derece sıcaklıkta hızlı bir şehir turu, yüksek katedralden şehre bakış ve tarihi demir köprü üzerindeki yürüyüşü tamamlayarak bitirdik kenti…”

35 derecede Avrupa turu…

Gezi Notları (Prag-Berlin)
3-PRAG (Şatolar Şehri)


Macaristandan yaklaşık 530 km ve 5 saat süren yolculuk, Çek Karayollarındaki yapım sebebiyle biraz uzun ve yorucu oluyor. Şunu baştan söylemeliyim, kesinlikle yaz aylarında ve sıcakta gezilecek bir kent değil. 35 derece sıcaklıkta hızlı bir şehir turu, yüksek katedralden şehre bakış ve tarihi demir köprü üzerindeki yürüyüşü tamamlayarak bitirdik kenti. Yine diğer şehirler gibi ortasından geçen geniş ırmak ve eşsiz manzara...Prag kalesi, Asromik Saat, Charles köprüsü şehrin görülmesi muhakkak noktaları. Ayrıca nehir turu yapan teknelerde mevcut. Büyüleyici bir havası ve yoğun turist ilgisi var. Yakışıklı ve romantik bir şehir. Bir günde gezilebilebilir. Avrupanın en fazla şatosu bulunan yeri. Eylül-nisan ayları arasında gezilmesi tavsiye olunur. Akaryakıt dizel 1 litre 10 tl; Su 15, kahve 15 tl, bir top dondurma 20 tl. 
#Gidin-Görün-Gezin#

4-BERLİN:
Prag’dan 3 saate rahatlıkla geçebiliyorsunuz. Alman sınırından 150 km içerde Başkent karşılıyor sizi. Alman başkenti olma sebebiyle Avrupanın en önemli şehri olma özelliğini taşıyor.
Berlin deyince ilk akla gelen, haliyle Berlin Duvarı ve meşhur “Berlin ın Berlin” filmi(). Turistik açıdan diğer üç Avrupa şehri gibi değil. (Tarihsel ve turizm açısından). Çok daha sakin, psikolojik olarak daha soğuk ve daha resmi. Dikkatinizi ilk çeken şey, işe bisikletle gidip gelen insanlar oluyor. Araç sayısı kadar bisiklet kullanan var. Berlin duvarından kalan yıkıntılar, duvar müzesi, kentin görkemli kapıları ve bir kaç tarihi bina ilginizi çekiyor. Alman tarihi müzesi, Tv kulesi, Zafer sütunu ve tarihi kadedraller, diğer görülebilecek alanlar. Yürüyerek gezmeniz oldukça zor. Fiyatlar bizim para cinsinden pahalı. Şehrin merkezi dünya markalarına ev sahipliği yapıyor. Ortalama oteller 600 tl den başlıyor. 1 litre yakıt yaklaşık olarak 11 tl. Asgari ücret 1200 euro. Ayrıca gider durumuna göre devlet desteği var. Kira 270-550 euro arası. Türk lokantalarında ağız tadınıza uygun yemekler bulabilirsiniz.
#Gidin-Görün-Gezin#
(Sevgili Osman Demirel ağabeyin isteği üzerine paylaşmaya çalıştığımız resim ve bilgiler, kıymetli büyüğüm Yüksel Ercan beyin www.kocaelibakis.com sitesinde değerli Yılmaz Işık beyin emeğiyle yayınlanmaktadır)

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 14:00

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner217

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33