Diyanet : “20 Milyon Müslümanın Sofrasına Kurban Hisseleri Ulaştı”

Mekke’de, Türk basın mensuplarıyla bayramlaşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 80 bin Türk hacısının Arafat Vakfesini tamamladığını ifade ederek, vekaletle kurban organizasyonuyla 20 milyon Müslümanın sofrasına milletimizin emanet ettiği kurban hisselerini ulaştırdıklarını belirtti.

Diyanet : “20 Milyon Müslümanın Sofrasına Kurban Hisseleri Ulaştı”

Mekke’de, Türk basın mensuplarıyla bayramlaşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 80 bin Türk hacısının Arafat Vakfesini tamamladığını ifade ederek, vekaletle kurban organizasyonuyla 20 milyon Müslümanın sofrasına milletimizin emanet ettiği kurban hisselerini ulaştırdıklarını belirtti.
KÖTÜLÜKLE MÜCADELE
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mekke’de Türk basın mensuplarıyla bayramlaştı. Mekke Din Hizmetleri Ataşelik Binası’nda gerçekleştirilen bayramlaşmada konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, milletimizin, basın mensuplarının ve tüm İslam aleminin bayramını tebrik etti. Başkan Erbaş, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan 80 bin Türk hacısının Arafat Vakfesini tamamladığını ifade ederek, “Hacı olmak Allah’ın en büyük bir lütuf karından birisidir. Ama unutmayalım ki, bu, aynı zamanda büyük bir sorumluluktur. Dolayısıyla, hacı olan kardeşlerimiz burada yaşadıkları güzellikleri, hissettikleri duyguları muhafaza edecekler, bulundukları her yerde en güzel davranış ile örnek olacaklar. Sadece iyi olmak ve iyilik yapmakla kalmayacak, iyiliği hâkim kılmak için çalışacaktır, hac farizasını yerine getirmiş tüm kardeşlerimiz. Sadece kötülükten uzak kalmakla yetinmeyecek, kötülükle mücadele edecektir” diye konuştu.
HACILARA ÖNEMLİ TAVSİYELER
Hacılara önemli tavsiyelerde bulunan Başkan Erbaş, şöyle devam etti:
“Buradan hacılarımıza diyorum ki; Burada kalbimize yeniden nakşettiğimiz tevhit inancını, güzel ahlâkı, heyecanı asla zedelemeden, zayıflatmadan daha da güçlendirerek muhafaza edelim. Ailemize, akraba, komşu ve dostlarımıza en büyük hediye olarak buradan güzel ahlak, sevgi, şefkat ve muhabbet götürelim.”

Başkan Erbaş, hac mevsimi boyunca 28 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek, vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diledi. Bayramların Allah’ın kullarına sevinç ve mutluluk kaynağı olarak armağan ettiği önemli zamanlar olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Bayramlar, bizleri fıtratımızla buluşturan, sevgi ve kardeşlik bağlarımızı güçlendiren, birlik, beraberlik, paylaşma, dayanışma ve rahmet günleridir. Onun için bu kutlu zamanları fırsat bilerek ailemiz, akrabalarımız ve yakınlarımızla hemhal olmalı, sevgi ve merhamete muhtaç yetim, garip, hasta, yaşlı ve kimsesizlerin sevinci olmalıyız” ifadelerini kullandı.
BAYRAMI AKRABA ZİYARETİNİN ÖNEMİ
“Bayramı akraba ziyaretleriyle komşularla geçirirsek bayramın anlamına daha uygun hareket etmiş oluruz”
Başkan Erbaş, bayramlarda akraba, eş dost ziyaretlerinin öneminde vurgu yaparak, “Zaman zaman çocukluğumuzdaki bayramları özleriz. Neden? Çünkü o yıllarda daha çok akraba ziyareti olurdu, komşularla bir araya gelinirdi. Belki bu tatil mefhumu bugünkü kadar gelişmemişti, şimdi üzülerek ifade edelim ki bayramları ziyaretleşmelerden ziyade sanki deniz kenarlarında, yaylalarda ya da başka yerlerde tatil yaparak geçirmeyi planlayan bazı kardeşlerimiz var. Hem tatili hem de bayramı birlikte akraba ziyaretleriyle komşularla beraber geçirirsek bayramın anlamına daha uygun hareket etmiş oluruz, diye düşünüyorum. Bayramlar hep beraber sevince dönüşürse hakiki manada bayram olur. Dolayısıyla bayramın neşesini çoğaltmalı ve her yere taşımalıyız” şeklinde konuştu.
450 BİN KURBAN HİSSESİNİ GEÇTİK
Kurban Bayramının yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı bir zaman dilimi olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Özellikle vekâletle kurban organizasyonu yardımlaşma, paylaşma ve kardeşliği evrensel boyutta yaşatan küresel bir iyilik hareketidir. Aziz milletimiz her sene vekalet yoluyla kurbanlarını dünyadaki mağdur ve muhtaçlarla paylaşıyor. Kurban Bayramı bu şekilde dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanlar için daha da anlamlı bir hale gelmiş oluyor. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımızın beraberce yürüttüğü vekaletle kurban organizasyonunu yine bizleri çok memnun edecek bir düzeyde gerçekleştiğini ifade etmeliyim. Geçen seneyi de aşarak, geçen sene 430 bin hisse kurbana ulaşmıştık, bu sene 450 bini geçtik elhamdülillah. Geçen sene 17 milyon Müslümanın sofrasına bu kurban etinden ulaştırmıştık bu sene 20 milyon kadar Müslümanın sofrasına milletimizin bizlere emanet etmiş olduğu kurban hisselerini ulaştırmayı Cenab-ı Hakk bizlere nasip eyledi. Yurt içinde 72 il, 202 ilçenin 278 kesim noktasında, yurt dışında ise 149 ülkenin 443 bölgesinde mazlum ve muhtaç kardeşlerimize halkımızın yardım elini ulaştırdık, bu üç gün boyunca da ulaştırmaya devam edeceğiz.”
HALKIMIZ BAŞKANLIĞIMIZA VE VAKFIMIZA GÜVENDİĞİNİ ORTAYA KOYDU
Başkan Erbaş, bu tablonun iki şeyi gösterdiğine dikkat çekerek, “Birincisi, aziz milletimizin büyüklüğünü ve cömertliğini açıkça ortaya koyuyor. Bu hem milletimizin daha iyi tanınmasına hem de devletimizin gücünün dünyanın çeşitli ülkelerinin insanları tarafından görülmesine ve gönüllü elçilerimiz olmasına vesile oluyor. Milletimiz nerede bir mağdur ve muhtaç varsa yardım elini uzatıyor, hatta kendi sıkıntıları olsa dahi başkalarına yardım etmekten vazgeçmiyor. Dolayısıyla bu bizim en büyük hasletlerimizden birisidir. Tarih boyunca hep mazlumun yanında yer alan milletimiz, bugün de Mazlumun mağdurun muhtacın yanında yer almaya devam ediyor. Uzak diyarlar bizim için yakın oluyor. İkincisi ise halkımız Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve Vakfımıza ne kadar güvendiğini bu şekilde ortaya koydu” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 13:06

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63

banner8

banner11

banner21

banner34

banner65

banner9

banner12

banner20

banner33