Ulusal Öneme Haiz Sulak Alanlarımızın Sayısı 59’a Yükseldi

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar doğrultusunda koruma altına alınan toplam sulak sayısı 79’a ulaşırken, sulak alanların kapsadığı alan büyüklüğü ise 995 bin 364 hektar oldu.

Ulusal Öneme Haiz Sulak Alanlarımızın Sayısı 59’a Yükseldi
banner104

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Paklar Genel Müdürlüğü sulak alanlardaki tescil çalışmalarına devam ediyor. 2014 yılında Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme ile yürürlüğe konulan sulak alanların tescil edilerek korunmasına ilişkin uygulama kapsamında Ramsar Alanı, Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan ve Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan olarak üç farklı kategoride tescil yapılıyor. Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda alınan karar gereğince Afyonkarahisar’da Karamık Sazlıkları, Muğla’da Metruk Tuzlası ve Kayseri’de Tuzla Gölü olmak üzere 3 sulak alan Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil edilerek koruma altına alındı.
ALLI TURNALAR
Metruk Tuzlası ve Tuzla Gölü, allı turnaların ülkemizdeki önemli konaklama alanlarından biri olması bakımından büyük önem taşıyor. Karamık Sazlıkları ise Batı Anadolu Bölgesi’nin en tabii sulak alanlarından biri olup içerdiği adacıklar ve turbalık yapısı ile karbon tutumunun yanı sıra iklim değişikliğinin önlenmesinde de kıymetli bir sulak alan olarak karşımıza çıkıyor. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 12:15

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63

banner8

banner11

banner21

banner34

banner85

banner9

banner12

banner20

banner33