Shell Eco Marathon Avrupa 2021 Yarışması'nda BUÜ öğrencilerine birincilik ödülü

Shell Eco Marathon Avrupa 2021 Yarışması'nda BUÜ öğrencilerine birincilik ödülü

BURSA (AA) - Bursa Uludağ Üniversitesinde (BUÜ) eğitim gören mühendislik fakültesi öğrencileri, geliştirdikleri yenilikçi iş güvenliği analiz sistemi ve salgın koşullarında emniyetli çalışmayı sağlayan yazılım sistemleriyle Shell Eco Marathon Avrupa 2021 Yarışması'ndan birincilik ödülü aldı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Bursa Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu (UMAKİT) öğrencileri, uluslararası alternatif enerjili araçların yarıştığı mühendislik yarışmasından biri olan Shell Eco Marathon Avrupa 2021 yarışmasına katıldı.

UMAKİT ekibi, geliştirdiği padok güvenlik sistemiyle hem laboratuvar hem de fabrika ortamlarında iş kazalarının en aza indirilmesini ve salgın koşullarında güvenli çalışmayı sağlayan projesiyle 30 ülkeden 400'den fazla projenin yarıştığı etkinlikte "Emniyet Ödülü" kategorisinde birincilik elde etti.

Ödül alan öğrencileri ağırlayan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, gençlerle her zaman gurur duyduklarını ve yaptıkları çalışmaların sonuna kadar arkasında durmaya devam edeceklerini bildirdi.

Kılavuz, öğrencilerin gayretli ve azimli olduğunu belirterek, "Yönetim olarak, gayretinizi ve azminizi biliyoruz. Yüzlerinizde bu inancı taşıdığınızı da görebiliyoruz. Fikir, proje, çalışma ve üretim konusunda sadece üniversitemize değil, Türkiye'nin tüm gençlerine örnek oluyorsunuz. Sizlerle gurur duyuyoruz ve her zaman destek olmaya devam edeceğiz. Başarılarınızın daim olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Ekibin akademik danışmanı Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu da salgın nedeniyle zor şartlarda bile azim ve kararlılıkla çalışmalarını hız kesmeden yürüten UMAKİT ile gurur duyduklarını anlattı.

UMAKİT Takım Kaptanı Adem Karaketir ise söz konusu yarışmada son 4 yılda 4 Avrupa şampiyonluğu elde ettiklerini vurgulayarak, "Geliştirdiğimiz projelerin patent başvurularını da gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı sağlamasını hedefliyoruz. Bu zorlu süreçte bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen, başta ailelerimiz olmak üzere, üniversite yönetimine, maddi ve manevi desteklerini bizlerden esirgemeyen tüm sponsorlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33