banner578

Bugün YKS sonuçları açıklandı.


Bazı evlerde neşe var, onların adına ben de seviniyorum yolları şansları açık olsun güzel çocuklarımızın, sevdikleri alanda eğitim alırlar umarım. O zaman işleri, aşkları olur keyifle okur - çalışır genç yürekler.

İstedikleri sonuca ulaşamayan çocuklarımızın sayısı da oldukça fazla, onların üzüntüsünü kalbimde hissediyorum, aileler şaşkın, kırgın gençler ise ailelerinin gözüne  baktıklarında yetersizliklerini daha net hissettikleri için yorgun, bu yüzden hayata 0-1 yenik başlıyorlar, içe kapanıyorlar, çıkmaza girdiklerini düşünüyorlar. İçim acıyor.


Oysa her biri başka bir rengi, başka bir sesi, başka bir manzarası bu hayatın, her birini sevgi ve şefkatle kucaklamak onlara destek vermek için yanlarında olmak istiyorum şu an ve bir ebeveyn olarak gençlerimize sesleniyorum " Bizim için çok değerlisiniz, sizi sevmemiz için var olmanız yeterli, olduğunuz haliniz, bize verilmiş en güzel hediyedir, bakışınız, gülüşünüz, varlığınız, nefesiniz, esprileriniz, acemilikleriniz, cıvıl cıvıl heyecanlı meraklı halleriniz öyle güzel ki canımıza  can katıyorsunuz. Siz özelsiniz, vazgeçilmezlerimiz siniz, canımızın içisiniz. Sözlerimiz bazen yıkıcı olur ise bilin ki yol bilmezlikten, size sevgimiz tam ancak 


sevgi dilimiz eksik, buna emin olun. Hayat size destek verecek, yakında bir çıkış yolu açılacak, sevdiğiniz alanlara odaklanın, o konuda kendinizi denemek için geçici bir işe girebilir, çalışarak kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz, farklı alanlarda çalışırken farklı fikirlere ulaşacaksınız.

Yaşamın başındasınız her günün yeni bir potansiyel doğurabilmesi için sosyal hayatın içinde, hareket halinde  ve gözlemci olun sevgili gençler, eve kapanmak zorunda değilsiniz, ebeveynlerinize ve arkadaşlarınıza duygularınızı daha net ifade edin.

Siz geleceğin şairleri, ressamı, sporcusu, bilim insanı, hayalinizin kahramanı, kendi hayatınızın işçileri olacaksınız, biz yaş aldıkça kenara çekiliyoruz, yakında hayat sahnesinin tek hakimi sizler olacaksınız. 

Bir sınav herşeyi bitiremez, başlatamaz da, hayat sizin içinizden dışa doğru taşar, kendinize bir şans daha verin lütfen. Kim ne düşünürse düşünsün boşverin, düştüğünüz yerden kalkıp, dizlerinizi temizleyin bu ufak sıyrıklar, hayat oyunu oynamak için bir engel değil, tersine birer tecrübe olacaktır, böyle kabul ederseniz kendi yolunuza taş değil gül ekersiniz, zevkli adım atarsınız o güllerin içinde. Her birimizin hayal kırıklıkları oldu, olacak da, aynı zamanda hayata bağlayan pek çok da  sebeplerimiz oldu, olacak da…

Hayal kurmak harika bir gelecek tasarımı yaratıyor inanın, gelecekte neyi yaşamayı çok istiyorsanız bugün, hemen şimdi gerçekmiş gibi hayalini kurun, o hayalin gerçekleşmesi için neler yaparsanız katkı olur? bunun için kararlılıkla uygulayacağınız  plana sadık kalın, adım adım her gün planınızın bir parçasını uygulayın, odağınızın boş şeylere kaymasına izin vermeyin. Kendinizin en büyük destekçisi olun, bugün miladınız olsun, hayal kurmayanın hayat amacı da yoktur.  Ben bu konuda iddialıyım gençler, herşey yolunda, siz ve hayatınız çok güzel olacak buna önce siz inanın.

"Ey Türk gençliği… muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."
                                                   ATATÜRK 


Sevgili ebeveyn dostlarım, 
Gençler eleştiriyle büyüdüğünde kendi yetersizliğine inanıyor hatta şartlanıyorlar.  biz çocuklarımız daha iyi olsun düşüncesiyle onları eleştirdiğimizde, onlar " hiçbir şey için yeterli değilim ki, eğer iyi olsaydım ailem bunu bilir ve beni desteklerdi bu kadar eleştirmezdi,  demek ki benden bir şey olmayacak ondan söyleniyorlar, onlar beni doğduğumdan beri tanıyor bana güvenmiyorlar öyle ise gerçekten başarısız ve yetersizim… buna inandım,  bu yüzden başarmak için çabalayacak bir gelecek de yok artık. " inancında hayata küsüyorlar. 
Böylelikle öpmeye kıyamadığımız çocukların kolunu bacağını duygusal olarak kestiğimizi fark edemiyoruz bazen. 

YORUM EKLE

banner516

banner327

banner515

banner326