Derince’de biberiye sunumu yapıldı

TABİB yetiştiriciliğini Kocaeli’nin 12 ilçesine yaymayı hedefleyen Büyükşehir, Derince’de de biberiye sunumu gerçekleştirdi.

Derince’de biberiye sunumu yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği (TABİB) projesinin tüm kente yayılması için yaptığı çalışmalara devam ediyor. Kocaeli’nin 12 ilçesinde de TBİB projesini hayata geçirecek olan Büyükşehir, Derinceli çiftçilere de proje hakkında sunum yaptı.

ÇİFTÇİLER VE MUHTARLAR KATILDI

Büyükşehir Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yapılan sunum personelleri Derince İshakçılar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sunuma, Derince İlçe Tarım ve Orman Müdürü, Körfez İlçe Tarım ve Orman Müdürü, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Personelleri, Derince ilçesi Çavuşlu, Tahtalı, Geredeli, Karagöllü, Kaşıkçı, Toylar mahallesi çiftçi ve muhtarları ile Körfez ilçesine bağlı Kalburcu ve Himmetli mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

12 İLÇEDE YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği’ni (TABİB) Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için faaliyetlerini yoğunlaştıran Büyükşehir, biberiye, oğul otu ve tıbbi nane yetiştiriciliğinin genişletilmesini hedefliyor.

ALIM GARANTİLİ SÖZLEŞME

Büyükşehir’in projesi ile köylerde ekonomik girdisi yüksek ürünlerin yetiştirilerek kırsal alanların tekrar cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor. Alım garantili sözleşmeli üretim yapılacak olan proje kapsamında Derince ilçesi köylerinde biberiye yetiştiriciliği teşvik edilecek.

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLECEK

Üretimine başlanan tıbbi aromatik bitkilerin fide dikiminden hasat ve pazarlamaya kadar tüm aşamaları yerinde incelenerek Büyükşehir personeli tarafından danışmanlık hizmeti verilecek.

HER UYGULAMA SONRASI HAKEDİŞ DÜZENLENECEK

Çiftçi ile Ziraat Mühendislerinin işbirliği ile doğal çapalama, gübreleme ve ilaçlama ile biberiye tarlaları hasada hazır hala getirilecek ve yapılan her uygulanma sonrası çiftçiye hakediş düzenlenecek.

BAŞVURU İÇİN İSTENECEK BELGELER

· ÇKS Kaydı veya çiftçi belgesi ve tapu fotokopisi

· En az tek parça 10 dekar arazide üretim yapılması gerekiyor. En fazla 15 da alan gerekmektedir.

· Yetiştiricilik yapılacak ilçede ikamet ediyor olması

· Arazi kiralık ise kiralık sözleşmesi

· Kamu arazisi ise (hazine, orman) kullanım izni şartları gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner34

banner9

banner12

banner33