ÖSYM için Pazar günü bu tedbirler alınacak

09 Ağustos 2020 Pazar günü yapılacak olan 2020 Dikey Geçiş Sınavı ile 16 Ağustos 2020 günü yapılacak olan 2020 Yılı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi) (2020 ALES-1) ile ilgili olarak ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon Kurulunca alınan tedbirler sıraladı.

ÖSYM için Pazar günü bu tedbirler alınacak

   

1) 2020 Dikey Geçiş Sınavı ve 2020 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi):

SINAV ADI

SINAV TARİH VE SAATİ

SINAV SÜRESİ

2020 Dikey Geçiş Sınavı

(2020 DGS)

9 Ağustos 2020 Pazar

Saat: 10.15

150 dk.

2020 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi)

(2020 ALES-1)

16 Ağustos 2020 Pazar

Saat: 10.15

150 dk.

2) 2020 Dikey Geçiş Sınavı ve 2020 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi) aday sayılarına ilişkin genel bilgiler;

BİNA SAYISI

ADAY SAYISI

ENGELLİ ADAY SAYISI

2020 Dikey Geçiş Sınavı

(2020 DGS)

59

8 820

33

2020 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi)

(2020 ALES-1)

31

5 740

11

3) 2020 Dikey Geçiş Sınavı ve 2020 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi) engelli adayların binalarına ilişkin bilgiler;

SINAV BİNASI

2020 Dikey Geçiş Sınavı

2020 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi)

Atatürk Ortaokulu

4)  Adayların sınavın yapılacağı binalara girebilmeleri için yanlarında; aday şifreleri ile internetten kendilerinin edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı/Fotoğraflı, imzalı-mühürlü veya barkodlu-karekodlu Geçici Kimlik Belgesi/Kimlik Kartı Talep Belgesi veya Süresi Geçerli Pasaportu/Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı/Pembe-Mavi Kart bulundurmaları gerekmektedir. T.C. Nüfus Cüzdanında, T.C. Kimlik Numarası ile fotoğraf bulunmalı ve fotoğrafın üzerinde soğuk damga basılı olmalıdır.

5) T.C. Nüfus Cüzdanı elle veya daktilo ile sonradan doldurulmuş olmamalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınava girmek için gerekli belgeler yanında olmayan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacaktır.

6) T.C. Nüfus Cüzdanı ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı dışındaki kimlik bilgilerinin bulunduğu belgeler (sürücü belgesi, öğretim elemanı, öğretmen, öğrenci belgesi, meslek kimlik kartları vb.) sınava giriş için geçerli belge olarak kabul edilmez.

7) 22.10.2014 tarihli ve 6883 sayılı Geçici Koruma Yönetmeliği’nin 22. maddesi gereğince düzenlenen kimlik belgeleri; Geçici Koruma Kimlik Belgesi (Sadece Suriye uyruklular için) ve Uluslararası Koruma Statü Sahibi Kimlik Belgesi sınava giriş için geçerli olan kimlik belgesi olarak kabul edilir.

8) Sınavların yapıldığı binalara girişte Aday ve görevlilerin üst aramaları güvenlik görevlileri tarafından sadece el dedektörü ile yapılacak;

- Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), anahtarlık, her türlü araç anahtarı, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla,  kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya (şeffaf/numaralı gözlük hariç), plastik ve metal içerikli eşyalar (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç), banka/kredi kartı v.b. kartlarla,

- Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinası vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, her türlü elektronik/mekanik cihaz,

- Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,

- Her türlü müsvedde kâğıt, defter, kalem, silgi, kalemtıraş, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve bu gibi araçlarla,

- Yiyecek içecek (şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç) ve diğer tüketim maddeleri ile sınav binalarına girmelerine kesinlikle izin verilmeyecektir.

- Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında veya sınavdan sonra bu araç gereç ve eşyaları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

9) Sağlık kurulu raporu ile kanıtlanmış hastalığı olan adaylar, sınavın başvuru kılavuzunda belirtilen süreler içinde sağlık kurulu raporunu ÖSYM Başkanlığına vermiş ve raporu ÖSYM Başkanlığınca kabul edilmiş ise Sınava Giriş belgelerinde yazılı ilaç, gıda ve cihazlarla engelli binalarında ya da YSYM binalarında sınava girebilirler.

10) Adaylar ve sınav görevlileri kağıt para ve metal para ile sınav binasına girebileceklerdir.

11) Adaylar ve görevliler kendi maskeleri, yüz siperlikleri, eldivenleri ve yanlarında getirecekleri el dezenfektanı ile de sınav binasına (el dedektörü ile aranarak) alınacaktır.

12) Sınav binası girişinde, adayların/görevlilerin sınav binalarına sosyal mesafe kurallına göre sıra oluşturulması, sırası ile ellerine dezenfektan uygulanması, maske ve dezenfektan mendil dağıtımı yapılacaktır. Ayrıca her bir adaya bir adet maske ve bir adet dezenfektan mendil verilecektir.

13) Bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir buçuk saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

14) Adayların sınav binasına alınma işlemi saat 10.00’a kadar devam edecektir. Bu saatten sonra gelen hiçbir aday, sınav binasına kesinlikle alınmayacak ve sınav binasının kapısı girişlere kapatılacaktır. Sınav başlama saati 10.15’den sonra hiçbir aday sınav salonuna alınmayacaktır.

15) Belirtilen süre içinde sınav binasına gelmiş ancak yığılmadan dolayı sırada bekleyen, henüz güvenlik kontrolünden geçmemiş adaylar var ise bu adayları güvenlik kontrolü için sosyal mesafe kurallarını dikkate alarak bina içine alınacaktır.

16) Pandemi nedeniyle sosyal mesafe kuralları kapsamında sınav binası bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimseyi alınmayacaktır.

17) Ağustos 2020 Pazar günü 07.00 ile 10.00 saatleri arasında Nüfus Cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı olmayan veya kaybeden adaylar için İzmit İlçe Nüfus  Müdürlüğü açık tutulacak ve “2020 DGS Sınav Giriş Belgesi” ile güncel bir fotoğrafını yanında getiren adaylara yeni kart düzenleninceye kadar geçerli olacak “Geçici Kimlik Belgesi” verilecektir.

18)  Ağustos 2020 Pazar günü 07.00 ile 10.00 saatleri arasında Nüfus Cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı olmayan veya kaybeden adaylar için İzmit İlçe Nüfus Müdürlüğü açık tutulacak ve “2020 ALES Sınav Giriş Belgesi” ile güncel bir fotoğrafını yanında getiren adaylara yeni kart düzenleninceye kadar geçerli olacak “Geçici Kimlik Belgesi” verilecektir.

19) Belirtilen günlerde sadece İzmit İlçeNüfus Müdürlüğü açık olacak olup, diğer ilçelerdeki müdürlükler açık olmayacaktır.

İLÇE

ADRESİ

TELEFON

İZMİT

Yenişehir Mahallesi Ova Sokak No:38 Hükümet Konağı Kat:1 İzmit/KOCAELİ

321 53 26

20) Sınav Giriş Belgesi yanlarında olmayan adaylar, ilgili belgelerini sınav günlerinde Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi ÖSYM Bürosundan ve Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlık Binası Giriş Kat Z13 numaralı odadan alabileceklerdir.

21) Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete ÖSYM tarafından her bir aday için temin edilecektir.

22) Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların, sınavın cevaplama süresinin ilk 110 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır

23) Sınav başladıktan sonra adaylar tuvalet ihtiyacı için sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacaktır. Sınav salonundan dışarıya çıkan aday kesinlikle sınav salonuna geri alınmayacaktır. Adayların sınavdan çıkabilecekleri süreler dışında sınav salonundan ayrılan aday, bu süre doluncaya kadar sınav binası içerisinde bekletilecektir.

24) Pandemi nedeniyle sınav giriş yerlerini değiştirmiş olan adaylar, sınav giriş belgelerini yenileyerek yeni sınav giriş yerlerinde sınava gireceklerdir.

25) Sınavın güven ve huzur içerisinde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla; sınav yapılacak binaların yakınında kurulacak pazarlarda ilgili belediyeler tarafından gürültünün ve sesli satışın önlenmesi ve pazar girişlerine gürültü yapılmaması ve sessiz olunması hususunda afiş ve tabelaların asılması sağlanacaktır. Araçların klakson çalmalarına, araç konvoyları oluşturulmasına ve inşaat-yol çalışması yapılmasına izin verilmeyecek ve bu konuda ilgili kurumlar tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

Bu haber  eklendi

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner21

banner20