Kırklareli Valisi Ekici, restore edilen tarihi okul binasında incelemede bulundu

Kırklareli Valisi Ekici, restore edilen tarihi okul binasında incelemede bulundu

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Valisi Birol Ekici, 1906 yılında 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan tarihi okul binasının restorasyon çalışmalarını inceledi.

Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Ekici, gazetecilere binanın İl Özel İdaresi tarafından restore edildiğini söyledi.

Tarihi binaların hizmete kazandırılmasının önemli olduğunu ifade eden Ekici, tarihi okul binanın aslına uygun restore edildiğini kaydetti.

- Tarihi okul binası

2. Abdülhamid'in 1904 yılında yapılması için talimat verdiği, çizimleri kurmay binbaşı Neşet Bey tarafından yapılan ve 1906 yılında Hamidiye Mektebi Kebiri İptidaiyesi olarak hizmete giren bina, kentin Yunan işgaline uğradığı dönemde sıkı yönetim komutanları tarafından kullanıldı.

Kurtuluş Savaşı ile düşman işgalinden kurtarılan tarihi yapı, Kocahıdır İlkokulu olarak günümüze kadar hizmet verdi.

Duvarları kagir, döşemeleri ve merdivenleri ahşap karkastan oluşan dikdörtgen yapılı bina, heybetli görünümüyle dikkati çekiyor.

İki kollu merdivenle çıkılan binanın girişinde dört taş sütun üzerinde balkon bulunuyor. Pencereleri basık kemerli söveden oluşan ve iki kanatlı ahşap oyma gösterişli bir kapısı bulunan binanın iç mekanındaki zemin ve tavan ahşaptan oluşuyor.

Tarihe tanıklık eden bina, salgın döneminde "Vefa Sosyal Destek Grubu" gönüllülerine ev sahipliği yaparak salgınla mücadelede önemli bir rol üstlendi.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner327

banner515

banner326