Kanal İstanbul’da ilk temel günü

Kanal İstanbul’un üzerine inşa edilecek ilk köprünün temeli, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacak. 45 metre uzunluğundaki köprünün derinliği 20,75 metre olacak.

Kanal İstanbul’da ilk temel günü

Kamuoyunda tartışmalara yol açan, İstanbul’u içinden 2 deniz geçen bir şehre dönüştürmesi düşünülen Kanal İstanbul’da ilk köprünün temeli bugün atılacak ve proje resmen hayata geçirilmeye başlanacak.

Avrupa Yakası'nda Karadeniz ile Marmara Denizi'nin arasına yapılacak Kanal İstanbul'un uzunluğu yaklaşık 45 kilometre, taban genişliği minimum 275 metre ve derinliği 20,75 metre olacak.

Kanal İstanbul için Küçükçekmece-Sazlıdere Barajı-Terkos doğusunu takip eden güzergah en uygun 5 koridor olarak tespit edildi.

Küçükçekmece Gölü-Sazlıdere Barajı-Terkos doğusunu takip eden kanal koridorunun yaklaşık 6 bin 149 metrelik kısmı Küçükçekmece sınırları içerisinde, yaklaşık 3 bin 189 metrelik kısmı Avcılar sınırları içerisinde, yaklaşık 6 bin 61 metrelik kısmı Başakşehir sınırları içerisinde ve yaklaşık 27 bin 383 metrelik kısmı Arnavutköy sınırları içerisinde yer alıyor.

Kanal İstanbul için gerekli tesis ve yapılara ek proje bileşeni olarak 1 yat limanı, konteyner limanları, rekreasyon alanı ve lojistik merkezi yapılması ön görülüyor. İnşaat maliyeti 75 milyar lira olarak öngörülen Kanal İstanbul'un, kamu-özel iş birliği kapsamında yapılması planlanıyor.  İhale sürecinin ardından kanal inşaatı öncesi hazırlık çalışmalarının 1,5 yıl, kanal inşaatının 5,5 yıl sürmesi, projenin tamamlanma süresinin 7 yıl olması öngörülüyor. Proje üzerine 6 köprü yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327

banner326