Araçların giremediği bölgelerde zirai dronla haşere mücadelesi

Araçların giremediği bölgelerde zirai dronla haşere mücadelesi

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sivrisineklerle mücadelede onaylı biyosidal ürünleri zirai insansız hava araçları (ZİHA) ile havadan sulama kanalları, sazlık ve geniş su birikintilerinin üzerine bırakıyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı 20 ilçe belediyesi ile koordineli olarak haşere ile mücadeleye başladı.

İlçelere araç, ekipman ve biyosidal ürün desteği veren Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, körfez bölgesinde araçların giremediği alanlarda ZİHA ile havadan sivrisinek larva mücadelesi yapıyor. Ekipler, dronlara yüklü, suda çözülen, Dünya Sağlık Örgütünün onayladığı biyosidal ilaçları havadan bırakıyor. İlaçlar suda çözüldüğünde geniş bir alanda larvaları yok ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Veteriner Hekim Caner Nergizlioğlu, ilaçlamalar sayesinde vatandaşların bu yazı daha rahat geçireceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz ile 20 ilçe belediyemiz arasında imzalanan haşere ile mücadele konusunda iş birliği protokolü kapsamında 50 araç, 70 ekipman ve 11 bin litre biyosidal ürünü ilçe belediye başkanlıklarımızın hizmetine tahsis ettik. Körfez bölgesinde bataklık sazlık ve araç ile ulaşım imkanı bulunmayan noktalar için zirai dron ile sivrisinek larva mücadele çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Dünyanın en büyük problemi olan iklim değişikliğinden dolayı larva ile mücadelenin bir zamanı ve standardı kalmadı. Biz su sıcaklıklarının 15 derecenin üzerine çıktığını tespit ettiğimiz anda sivrisinek larva mücadelelerine başlanılması gerektiğini ilçe belediyelerine iletiyoruz. Veteriner hekimlerimiz ve ekip arkadaşlarımız sürekli bunların kontrollerini yapıyor. Yaptığımız zirai dron hizmetinden vatandaşlarımız gerçekten çok memnun. Belirtilen bölgelere araçla girme imkanı olmadığı için durgun su birikintilerinde mutlaka Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan biyosidal ürünleri kullanıyoruz. Bunlar biyolojik bir sınıfta olduğu için sivrisinek larvaları dışında suda yaşayan hiçbir canlıya zarar vermiyor."

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner327

banner515

banner326