Drone kameramanlığı geleceğin önemli mesleği

Uzmanlar, drone kameramanlığının sadece geleceğin değil günümüzün de önemli mesleklerinden biri olduğunu vurguluyor.

Drone kameramanlığı geleceğin önemli mesleği

(İGFA) - Drone kameraları günümüzde sinema ve dizi sektörünün yanı sıra fotoğraf ve video çekimleri, tarım alanlarının kontrolü gibi 300’den fazla iş kolunda kullanılıyor.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Diker, son yıllarda kullanımı artan drone kameralarının sağladığı avantajlar ve kullanım alanları ile ilgili bilgiler paylaştı.

Drone kameramanlığının sinema ve televizyon sektöründe geniş alanlarda aktüel kamera hareketlerinin herhangi bir sekteye uğramadan çözümü için kullanılan yöntemlerden biri olduğunu belirten Doç. Dr. Can Diker, “Drone kullanıcıları aynı zamanda drone pilotu olarak da tanımlanıyor. Drone kameraları günümüzde 300’den fazla iş kolunda kullanılıyor. Sinema ve film sektöründe fotoğraf ve video çekimlerinin yanında askeri alanda, tarım alanlarının kontrolünde, ulaşılamayan arazilerin haritalandırılmasında ve inşaat sektörü gibi pek çok alanda drone kameraları kullanılıyor. Bu nedenle drone kameramanlığının günümüzde önemli bir meslek dalı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Diker, dış mekanda drone çekiminin izne tabi olmasının dezavantaj oluşturduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2021, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327

banner326