banner385

Sosyal Medya

Sadece ülkemizde değil dünya genelinde kullanım oranı gün geçtikçe artmakta hatta sosyal medya siteleri bile bu hızlı büyümeye yetişememektedirler.
Özel olarak şirketlerin çalışmakta oldukları reklam ajansları firmaların sosyal medya hesaplarını yönetmekte ya da daha büyük şirketler ise maliyeti göz önüne alarak sosyal medya departmanı gibi departmanlar oluşturarak işleyişlerini gerçekleştirmektedirler.
İnsanların direk olarak firmalar ile iletişime geçeceği, firmaların neler yaptığı hakkında bilgi alacağı hatta direk olarak şikayetlerini, öneri ve görüşlerini paylaşacağı tek yer olarak sosyal medya hesaplarını görmeleri bu alanın ne kadar güçlü bir durumda olduğunu göz önüne sermektedir.
Firmalar için ise sosyal medya hesapları müşterilerini tanımaları açısından büyük önem arz etmektedir. Müşterilerinin cinsiyetlerini, yaş aralığını, nelerden hoşlandığını hatta hangi takımı tutuklarını bile sosyal medya aracılığı ile öğrenme şansına sahiplerdir.
Bir şirketin Facebook’taki etkileşim sayısının Instagram ve Twitter daki etkileşim sayısından daha fazla olması bile bu şirketin müşteri kitlesinin yaş olarak daha yüksek bir kitle olduğunu göstermektedir.
Her yenilikte olduğu gibi şuan içerinde bulunduğumuz sosyal medya devrine de ayak uyduramayan firmalar devamlılık sağlayamayacaklardır.
Sosyal medya üzerinden yapılan satışlarda küçümsenmeyecek bir şekilde artmakta devlet düzenlemeleri getirilmekte ve vergiler alınmaktadır. 
Pandemi döneminde de görüldüğü üzere e-ticaret satışlarının tavan yapması belki de gelecekte kira, çalışan, vergi gibi maliyetlerden kurtulmak isteyen girişimciler için sadece bu alanda satış yapma konusu göz önünde bulundurulacaktır.
E-ticaret satışlarının tavan yapması ile birlikte çoğu kargo şirketi büyümekte fakat bu büyüme talebe karşılık bile verememektedir.
Sosyal medya kullanım süreleri bakımından günlük ülkemiz 2 saat 57 dakika ile çok büyük bir zamanını sosyal medya hesaplarında geçirmekte hatta ve hatta genç nüfusun değil yaşı yüksek olan kişilerinde bağımlılık durumu bir saat bile telefonundan ayrılamayacak duruma gelmiştir.
Bazı sosyal medya hesapları günlük ne kadar vakit geçirdiğinizi ölçmekte ve size bilgi vermektedir. İddia ediyorum ki bu yazıları okuduğunuz günden önceki gün bir saati aşkın bir sosyal medya hesap kullanımına sahipsiniz. 
Bu aslında durumun ne kadar ciddi olduğunu göstermektedir.
Belki de bir gün herkes internet yüzünden aptal olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Reyhan Örnek
Reyhan Örnek - 3 hafta Önce

Belki birgün değil bence çoktan olduk bile .

Kocaeli'de ki Konyalılardan Kürşat
Kocaeli'de ki Konyalılardan Kürşat - 3 hafta Önce

Uzun zamandır farklı mecralarda takip ettiğim Gökhan Beyin yazılarını burda görmek mutlu etti. Düşünce ve bakış açısı çok farklı bir insan böyle güzel yazıları okurken mutlu oluyoruz. Başarılar. Doğru bir BAKIŞ olmuş:)

Davut KIRCA
Davut KIRCA - 3 hafta Önce

Gökhan tesbitlerin çok yerinde. Sosyal medyayı doğru ve yerinde kullanmaya özen göstermeliyiz. Sosyal medyanın esiri olmadan gerektiğinde kullanırsak çok faydalarınıda görebiliriz. Gökhan böyle güzel yazılarının devamını diliyorum. Selam ve sevgiler.

Nazmiye Öztürk uzunay
Nazmiye Öztürk uzunay - 3 hafta Önce

Gökhan cım Tebrikler.cok yerinde bir yorum ve eleştiri olmuş bence .başarılarının devamını dilerim.senin gibi aydın geclere ihtiyaç çok bu ülkede.

İbrahim Esen
İbrahim Esen - 3 hafta Önce

Tebrikler, sade akıcı bir dil.

Varol Terzi
Varol Terzi - 3 hafta Önce

Tebrikler güzel bir yazı dile getirmişti. Belki herkesin bildiği bir gerçek fakat kaleminle bu gerçeği dile getirmen farkındalık yaratmış

Şahinde Kırca
Şahinde Kırca - 3 hafta Önce

Gökhan seni tebrik ederim güzel bir konuyu gündeme getirmişsin çok doğru tespit

Nebahat Karaman
Nebahat Karaman - 3 hafta Önce

Gökhan cığım başarılarının devamını dilerim yazında toplumumuzun internet bağımlılığını çok güzel tespitetmişsin tebrikler


banner128

banner327

banner326