Tedarik zincirinin ihracat rakamları arttı

TÜİK verilerine istinaden artan ihracat rakamları hakkında açıklamalar yapan Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu; Pandemi sürecinde sorunsuz işleyen tedarik zincirinin ihracat rakamlarını arttırdığını söyledi.

Tedarik zincirinin ihracat rakamları arttı

 İGFA)-TÜİK verilerine göre Niğde'nin ihracat rakamları yüzde 19 arttı. 2019 yılında 56 milyon dolar olan Niğde ihracatı, 2020 yılı sonunda 62 milyon, 2021 yılı Eylül ayına kadar olan süreçte de 60 milyon dolar oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Niğde Ticaret ve Sanayi Odası (NİTSO) Başkanı Şevket Katırcıoğlu; "Pandemi süreci sağlık yönünden ülkemizi kötü etkilese de ihracatımız önemli ölçüde arttı. Avrupa’nın eksikliklerinin tamamlanmasında Türkiye önemli rol oynadı. İthalatın ihracatı karşılama oranı oldukça yükseldi" dedi.

NİĞDE  İHRACAT RAKAMLARINDA EN ÖNEMLİ ARTIŞ GIDA ÜRÜNLERİNDE  Niğde ihracatının artış kalemleri hakkında konuşan NİTSO Başkanı Katırcıoğlu; en büyük artışın gıda sektöründe yaşandığını belirtti. "Gıda söktöründeki artışın ardından Madencilik ve Sanayi sektörleri de artıştan nasiplendi" şeklinde konuşan Katırcıoğlu; açıklamalarına şöyle devam etti:

"Niğde’yi değerlendirirsek bizim maden ağırlıklı üretimimizin olduğu bir gerçek. Bunun yanında yaş sebze meyve de var. Yaş sebze, meyve, çimento, patates, kalsit, meyve suyu, bitki koruma ürünü gibi kalemler ilimizin ihracat oranlarını yükseltiyor. Genel olarak gıda ürünleri, madencilik ve sanayide önemli artışlar gözleniyor" dedi. 

YENİ PAZAR ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR Katırcıoğlu Niğde'de faaliyet gösteren işletmelere destek olduklarını dile getirirken yeni pazar arayışlarını da sürdürdüklerini ifade etti.

"NİTSO olarak ihracat yapan firmalarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. İhracat oranlarındaki artışı sürdürmek için yeni pazar arayışlarımız devam ediyor. Bu amaçla NİTSO olarak oturumlar, sempozyumlar düzenledik. Cumhurbaşkanımızın geçen günlerde Afrika ziyaretleri olmuştu bu da yeni pazar arayışlarından kaynaklanıyor"

NİĞDE'NİN İHRACAT RAKAMLARI GÖRÜNDÜĞÜNDEN DAHA YÜKSEK

Katırcıoğlu; sınır ticaretlerinden kaynaklı olarak 100 milyon dolara yakın bir rakamın Niğde ihracat rakamlarına yansımadığını belirtirken şunları söyledi: "TÜİK verilerine göre 2021 yılında 50 milyon 172 bin dolar ithalatımız var. 60 milyon 938 bin dolar da toplam ihracatımızda var. Yani bu rakamlara göre ihracatımız ithalatını karşılıyor.

Bizdeki rakamlara göre de gümrükten aldığımız rakamlara göre bizim değerimiz dokuzuncu ay itibariyle 170 milyon dolar. TÜİK rakamlarında bu 60 milyon dolar civarında görünüyor ama 100 milyon dolara yakın da fark var. Buna sebep olarak da sınır ticaretini görebiliriz. Bu aradaki farka örnek verecek olursak buradan alınan patatesin Irak sınır kapısından satılıyor. Bu sebeple 100 milyon dolara yakın fark çıkıyor" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327

banner326