TÜBİTAK BİLGEM İşçi çıkardı, Engin Şimşek ateş püskürdü

Gebze’de faaliyet gösteren TÜBİTAK BİLGEM’de meydana gelen işçi çıkarmalarına Tez-Koop-İş Sendikası Kocaeli şube başkanı Engin Şimşek’ten büyük tepki geldi.

TÜBİTAK BİLGEM İşçi çıkardı, Engin Şimşek ateş püskürdü

İşten çıkarmalarla ilgili açıklama yapan Engin Şimşek “Anayasanın ve uluslararası sözleşmelerin özenle koruduğu hem eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağına hem de çalışma hakkına uygun olarak sendika üyelerimizin mağduriyetlerinin önlenmesini ve fesih bildirimlerinin iptal edilmesini talep etmekteyiz. Sürecin hukuki ve sendikal mücadele anlamında takipçisi olacağımızı ve yasa ve Anayasal güvenceye rağmen ülkenin seçime gittiği bir otrtamda alınan bu kararın anlaşılamadığını bildiririz.” diye konuştu.

Tez- Koop-  İş Kocaeli Şube başkanı Engin Şimşek tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Sendikamızın örgütlü olduğu TÜBİTAK BİLGEM iş yerinde uzun yıllar kuruma hizmet etmiş Kıdemli Başuzman, Baş Uzman unvanlı araştırmacı üyelerimiz ile idari kadrolarda çalışan üyelerimizin 13 Mart itibari ile iş sözleşmelerinin sonlandırılacağı bildirilmiştir.

Emeklilik tüm işçilerin kendi çalışma güç ve isteklerine bağlı olarak aktif çalışma yaşamlarını sonlandırmalarıdır. Bu tercih, bir zorunluluğun sonucu olarak değil çalışanın kendi iradesi ile gerçekleşmelidir.

HİÇ KİMSENİN ÇALIŞMA HAKKI ELİNDEN ALINMAZ, EMEKLİLİĞE ZORLANAMAZ

Üye arkadaşlarımızın işverence çağırılarak “…ya emekli olun ya da iş sözleşmelerinizi sonlandıracağız.” söylemi Anayasanın 49. Maddesinin, Avrupa Sosyal Şartı 1. Maddesinin ve diğer uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan çalışma hakkının açık ihlalidir. Hukuka aykırı bu durumun bilimin merkezi olan kamu kurumunda emekçilere yaşatılması kabul edilemez olup özel sektör işyerlerinde örneğine rastladığımız emekçilerin hakkını kısıtlayan ve işveren tarafından öznel tavırların sergilenmesinin de hukuki yaptırımları olacaktır. Dolayısıyla, hiç kimsenin çalışma hakkı alinden alınamaz, emekliliğe zorlanamaz.

İŞTEN ÇIKARILMALAR KABUL EDİLEMEZ

İşçinin emekliliğe hak kazanması halinde çalıştığı işyerinden işten çıkarılmasının yasal dayanağı olmayıp hukuki güven ve açıklık esasları ile bağdaşmamaktadır. Emekliliğe hak kazanma olgusunun işten çıkarılma nedeni olarak esas alınması hukuka aykırıdır. Bir işçinin salt emekli olduğu için işten çıkarılması geçerli olarak kabul edilemez.

İÇTİHAT AÇIK

İş Kanununun 18 inci maddesinde geçerli fesih halleri arasında emeklilik olgusuna yer verilmemiştir. Nitekim Yargıtay içtihatlarında da bu husus açıkça yer almaktadır. Dosyadaki bilgi ve belgelere göre, davacının fesih tarihinde emekliliğe hak kazandığı sabit olup, uyuşmazlık dışıdır. Belirtmek gerekir ki bu salt emeklilik fesih için geçerli bir neden olamaz. Emekliliğin fesih için geçerli bir neden teşkil edeceğine dair bir kurala yer verilmiş değildir.” denilmektedir.

SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Açıklanan nedenlerle sendikamızın talebi nettir: Anayasanın ve uluslararası sözleşmelerin özenle koruduğu hem eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağına hem de çalışma hakkına uygun olarak sendika üyelerimizin mağduriyetlerinin önlenmesini ve fesih bildirimlerinin iptal edilmesini talep etmekteyiz.

Sürecin hukuki ve sendikal mücadele anlamında takipçisi olacağımızı bildiririz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023, 21:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah KUL
Abdullah KUL - 2 hafta Önce

Engin kardeşim bu işçi arkadaşların bürüt kaç tl aldıklarını, kaç yıldır TÜBİTAK'ta çalıştıklarını filan izah eder misin. Yoksa bunlar toplu iş sözleşmesinin tanımına göre "işçi" denildiklerini ve en az 35 yıldır Tübitak'ta çok yüksek maaşlara çalıştıklarını ve artık 55 yaşını geçip yönetimin kendileriyle çalışmak istemedikleri ve atıl pozisyona düşmüş ve maadi kaygıları bitmiş evi, arabası bekar çocuğu kalmamış arkadaşlar olduklarını izah edersen daha anlaşılır olur. Gariban gerçek işçi Tübitak'tan çok adam atıldı hiçbirisinde böyle bir demeç ve müsadele kırıntısı göstermediniz, adamına göre muamele. Bilgem Başkanının arkdasındayız, CH yolunu açık etsin.

SIRADAKİ HABER

banner667

banner612

banner327

banner666

banner613

banner326