Plansız yapılaşma Eskihisar’ı fena vurdu!

Plansız yapılaşma ve betonlaşmadan en çabuk etkilenen ise Gebze’nin tek soluklanabileceği ve bunun yanında bir de tarihi vasfı bulunan Eskihisar oldu

Plansız yapılaşma Eskihisar’ı fena vurdu!

Gebze’nin çok çabuk ve plansız büyümesi en çok tarihi ve turistik yerlerimizi vuruyor ne yazık ki. Plansız yapılaşma ve betonlaşmadan en çabuk etkilenen ise Gebze’nin tek soluklanabileceği ve bunun yanında bir de tarihi vasfı bulunan Eskihisar oldu. Gebze’nin nefes alabileceği nadide yerlerinden birisi olan ve tarihi dokusu ile bugün tarihi yerler arasında parmakla gösterilebilecek nitelikte bulunan sahil köyümüz şimdinin Gebze mahallesi haline gelen Eskihisar’ın sırtları da artık tamamen yeni bina yapılarıyla ve villalarla kaplandı.

YEŞİL SIRTLAR ARTIK YERİNİ DEV BETON YAPILARA BIRAKTI

Son yıllarda inşaat sektörü ile emlak piyasasının en çok rağbet ettiği yerlerden birisi olan Eskihisar’ın özellikle daha önce yeşil çayırları ve selvi ağaçları ile kaplanmış Eskihisar sırtlarında artık neredeyse boş yer kalmamış gibi bir şey. Ayrıca bazı müteahhitler artık köydeki SİT alanları içlerine bile yarın öbür gün diğer villa projelerine de emsal olacak villa projeleri yapımına başlamış bulunuyorlar.

Gazetemiz arşivinde yer alan yakın geçmişte çekilen fotoğraflarla bugünü gösteren yeni çekilmiş fotoğrafların yan yana getirilmesi bile önceden yeşilin ve mavinin buluştuğu yer olan Eskihisar’ın ne denli betona teslim olduğunu en açık kanıtını oluşturuyor.

YILMAZ IŞIK

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 11:49

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner217

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33