banner242

SBK Holding'in mal varlıklarına el konuldu mu?

SBK Holding'in mal varlıklarına el konuldu mu? İşte mahkeme kararı...

SBK Holding'in mal varlıklarına el konuldu mu?

ABD merkezli açılan dava ile Sezgin Baran Korkmaz'a ait olan SBK Holding'in mal varlıklarına el konulmuştu. Yaşanan krizde mahkeme süreci ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde SBK holdingin mahkeme tarafından mal varlıklarına el konulmuştu. Yaşanan sürecin ardından Utah Bölge Mahkemesi'nde hakim Jill N. Parrish'in 18 Eylül tarihli kararında ABD Hazinesi'nin el koymak istediği Türkiye'deki SBK Holding'e ait mülkler arasında "ikna edici bir bağlantının kurulamadığı" belirtilirken el koyma kararı da kaldırıldı.

DAVA SÜRECİNDE NELER YAŞANMIŞTI?

Yaşanan krizde İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin 30 Eylül tarihli kararında Sezgin Baran Korkmaz ve aralarında iş insanları Jacob Ortell Kingston, Isaiah Kingston, Rachel A. Kingston, Sally Kingston ve Lev Dermen (Levon Termendzhyan) de bulunduğu 14 kişi hakkında mal varlıklarına ve kişisel hesaplarına el koyma kararı almıştı.

SBK Holdingi kapsayan kararın gerekçesi Utah Federal Savcılığı'nın söz konusu kişilerin vergi bağlantılarının incelendiği soruşturmaya uzanıyordu. Kingstonlar ve Dermen, ABD'deki şirketlerinin 2010-2016 yılları arasında "yenilenebilir biyoyakıt üretip sattığına" dair sahte belgeler düzenleyerek, ABD Milli Gelirler Vergi Dairesi'nin (IRS) sağladığı yaklaşık 511 milyon dolarlık vergi indiriminden haksız yere faydalanmakla suçlanmıştı.

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner21

banner34

banner216

banner9

banner12

banner20

banner33