banner273

Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan'ın KYK borçlarıyla ilgili basın açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın “Üniversite öğrencilerinin kredi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz” açıklamasına CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’dan cevap geldi.

Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan'ın KYK borçlarıyla ilgili basın açıklaması

“Gençlerimizin sorununu çözecek Kanun Teklifimiz 2 senedir Meclis Başkanlığında bekliyor. Gelin birlikte bu sorunu çözelim.”

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI BORÇLA İŞE BAŞLAMASIN

Tahsin Tarhan, “KYK borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısı 5 milyona ulaşmış durumda.

300 bin üniversite mezunu gencimiz hakkında yasal işlem başlatılmış.

2017 yılında KYK borçlarıyla ilgili hazırladığımız Kanun Teklifi tüm sorunları çözecek şekilde ancak 2 senedir Meclis Başkanlığı'nda bekliyor.

Gelin hep birlikte bu kanun teklifini meclisten geçirelim, milyonlarca öğrencimizin çalışma hayatının başında işsizlik ve borç yüküyle uğraşmasının önüne geçelim.” dedi.

KYK BORCU GENÇLERİMİZİN SIRTINDA YÜK

Tahsin Tarhan, “Sayın Bakan önemli bir noktaya değinmiş. Üniversite mezunu gençlerimiz hayata borçla başlıyorlar. Bir yandan iş bulma sıkıntısı çeken üniversiteli gençlerimiz bir yandan da KYK borçları ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Çözüm üretmek isteniyorsa bu konuda hazırlanmış yasal çalışmalarımız mevcut. Yeter ki çözüm üretmek istensin.” dedi.

10 SENEDE GERİ ÖDENSİN

Tahsin Tarhan, “Üniversite öğrencileri için KYK tarafından verilen krediler öğrencilik hayatları boyunca ilaç oluyor. Ancak geri ödem noktasında gençlerimiz hem iş bulamadıkları hem de ödeme zamanı geldiği için zorluk yaşıyor. Daha önce hazırladığımız kanun teklifi ile öğrenci sigortalı şekilde işe başladıktan sonra KYK borcu tahsil edilmeye ve 10 sene içerisinde geri ödeme planı yapılacak şekilde düzenleme getirmeyi ön görmüştük. Böylece hem geri ödeme sağlanacak hem de öğrencinin üzerindeki zaman baskısı kalkacaktı. Umarım yapılması düşünülen düzenleme de bu şekilde öğrencilerimizin hayrına olur. “dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 10:45

Oğuzhan Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner34

banner9

banner12

banner33