Kızılay Ramazan’da 14.7 Milyon Kişinin Yüzünü Güldürecek

Ramazan bereketini Türkiye’nin her köşesine ve dünyanın dört bir yanına taşıyan Kızılay, “Ramazan’da Az Çok Demeden Paylaşıyorsan HİLÂL OLSUN TÜRKİYE” sloganıyla yardım kampanyası başlattı.

Kızılay Ramazan’da 14.7 Milyon Kişinin Yüzünü Güldürecek

Ramazan bereketini Türkiye’nin her köşesine ve dünyanın dört bir yanına taşıyan Kızılay, “Ramazan’da Az Çok Demeden Paylaşıyorsan HİLÂL OLSUN TÜRKİYE” sloganıyla yardım kampanyası başlattı. Kızılay, kendi öz kaynaklarından yüzbinlerce kişi için yardım kolisi dağıtacak, kuracağı iftar sofraları ile 1 milyonun üzerinde kişiye ulaşacak, aşevlerinden milyonlarca kap yemek çıkartacak. 150 yıllık merhamet çınarı Kızılay, Ramazan ayı boyunca yurtiçi ve yurtdışında yapacağı faaliyetle 14.7 milyon ihtiyaç sahibine ulaşacak.
 
Ramazan ayı boyunca yurtiçi ve yurtdışında yardım faaliyeti yürüterek milyonlara ulaşacak olan Kızılay, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla Ramazan Kampanyası’nı başlattı. Ramazan ayı boyunca yapılacak projeleri anlatan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Ramazan ayları, Kurban ayları Kızılaycıların seferberlik aylarıdır. 37 ülkeye, 39 noktaya ve ülkemizdeki 400'ü aşkın noktaya Kızılaycılar bir seferberlik halinde yardımları ulaştırmaya çalışacaklar.” dedi.
 
“Ağırlıklı olarak ülkemizdeki sofralara ulaşmaya çalışacağız”
 
Ramazanda gelenekselleşen paylaşma kampanyalarını devam ettirdiklerini belirten Genel Başkan Kınık, “Ağırlıklı olarak ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerine, yoksul sofralara ulaşmaya çalışacağız. Bununla beraber dünyada da Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Moldova, Romanya, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Endonezya, Maldivler, Afganistan, Bangladeş, Pakistan, Moğolistan, Filistin, hem Kudüs'te hem de Gazze'de, Suriye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Lübnan, Irak, Yemen, Somali, Cibuti, Nijer, Etiyopya, Kenya, Gine, Senegal, Sudan, Güney Sudan, Çad, Tanzanya, Surinam ve Yeni Zelanda’da olacağız.” dedi.
 
“100 bin kolimizin içine yavrularımız için bayram sürprizi de hazırladık”
 
Yaklaşık 400 bin gıda kolisiyle 400 bin haneye ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Kınık, “Umarız kıymetli bağışçılarımızın destekleriyle 400 bin gıda kolisinin üstüne çıkarız. Gıda kolilerimizin içeriğinde, ağırlıklı olarak kuru gıdalar var. 2 paket hazırlandı. Bir tanesi 65 liralık, yaklaşık 13 kiloluk bir paket. Diğeri de bunun 2 katı olan 120 liralık bir paket olarak hazırlandı. Ailelerin hanedeki kişi sayılarına göre bu paketler ulaştırılacak. 100 bin kolimizin içine de yavrularımız için bayram sürprizi de hazırladık. Değerli bir bağışçımız Ülker aracılığıyla bize bağışlanan bisküviler, çikolatalar bir paket haline getirildi. Yavrucaklarımızı sevindirecekler. ” diye konuştu.
 
“Ramazan ayları, Kurban ayları Kızılaycıların seferberlik aylarıdır”
 
Kızılay'ın gelenekselleşen Ramazan bağışlarına da değinen Kınık, “Dünyanın pek çok yerinde iyilik dalgası, Anadolu'nun yardımseverlik dalgası yayılacak, o sofraları şenlendirecek. Zekat, fitre ve fidye bağışlarıyla Kızılay bu yıl 150 bin haneye ulaşacak. 50 milyon lira gibi bir hedefle yaklaşık hane başı 350 lira olacak şekilde nakdi yardım yapılacak. Yine aşevlerimiz aracılığıyla yaklaşık 3,5 milyon kap yemeği 1 milyon civarında kişiye ulaştıracağız. Yurt içi iftarlarla da 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Geçen Kurban Bayramı'nda bağışçılarımızın bize bağışlamış olduğu kurban payları konserve haline getirildi. Bu konserveler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Aynı zamanda bir kısım kurban paylarımız da donmuş karkas et olarak yaklaşık 4 milyon 400 bin insana ulaştırılacak. Toplamda 14 milyon 705 bin 375 sayısını arkadaşlarımız hedef olarak koymuşlar. İnşallah bağışçılarımızın desteğiyle bu bağışlarımızı toplayarak bu insanlara ulaşma imkânımız olur ve ‘Hilal olsun Türkiye' deriz. Ramazan ayları, Kurban ayları Kızılaycıların seferberlik aylarıdır.” ifadesinde bulundu.
 
Bağışlar nasıl yapılacak?
 
Kınık, bağışlarıyla ihtiyaç sahiplerine merhamet ellerini uzatmak isteyen yardımseverlerin, tüm banka şubelerinden Kızılay hesaplarına bağış yapılabileceğini, Kızılay'ın internet sitesi üzerinden seçilen bağış modelleriyle yardımların ulaştırılabileceğini, yurt geneline yayılan şube ve temsilciliklerden de yardımların alındığını söyledi.
 
Bağışlanacak zekat, fitre ve fidyelerin Kızılay aracılığıyla ulaştırılacağını vurgulayan Kınık, "FİTRE" yazarak 1877'ye gönderilen mesajla da bu yılki fitre miktarı olan 23 liranın tek SMS ile ulaştırılacağını kaydetti. Oruç tutamayanların da günlük 23 lira tutardan fidyelerini 1877’ye “FİDYE”  yazıp mesaj atarak bağışlayabileceklerini anlatan Kınık, 600 bin insana zekat, fitre ve fidyeler aracılığıyla ulaşmayı planladıklarını dile getirdi.
 
2868 SMS hattına "BAĞIŞ" yazarak atılacak mesajla da 10 liralık bağış yapılabileceğini anlatan Kınık, 168 çağrı merkezinden de ücretsiz olarak Kızılay'a ulaşılabileceğini ifade etti.
 
“İftar ve sahur arası kan bağışı yapılabilecek”
 
Ramazanda kan bağışlarının azaldığını ifade eden Kınık, düzenli kan bağışçılarından bu dönemde biraz daha özveriyle yaklaşmalarını istediklerini söyledi. Ramazan nedeniyle iftar ve sahur arasında kan bağışı için şehirlerdeki 300 noktada kan bağış araçlarının çalışacağını dile getiren Kınık, ramazanda kan ihtiyacı azalmazken bağış eğiliminin azaldığını kaydetti.
 
Basın toplantısında Genel Başkan Kınık’a Genel Sekreter Hüseyin Can, Genel Sekreter Yardımcısı Murat Ellialtı, Yönetim Kurulu Üyesi Nejla Özsoy ve Genel Müdür Dr. İbrahim Altan da eşlik etti.

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33