banner206

Antalya -Kumluca'nın Sit Alanı Prosedürüne Takılan Turizm Koyları

Geçtiğimiz hafta sonu, ailece gerçekleştirdiğimiz üç günlük bir tatil programıyla, Antalya'nın Kumluca ilçesinin antik kentleriyle tarihi, turistik ve doğal güzelliklere sahip denizinin olduğu cennet Koylardan Olimpos, Adrasan ve Çıralı plajlarındaki gözlemlerimi paylaşmak istedim.

Diğer illerimizdeki gelişmiş turizm tesis ve konaklama imkanlarının bu yörede olmadığını, ahşap görünümlü derme çatma sayısız konaklama yerlerine sahip işletmelerle turizm hizmeti verilmeye çalışıldığını gördük.

Kumluca Belediyesi yetki alanındaki bölgenin Sit alanı olması nedeniyle turizm ihtiyacını karşılayacak düzenli bir yapılaşmanın olmadığı kanaatine vardım.

Yerli ve yabancı turistin akın ettiği bu üç Koyun, kızılçam ormanıyla kaplı doğasına, denizine, plajına diyecek yoktu. Fakat yöredeki köylülerin kendi imkanlarıyla yapmış olduğu bungalov ev formatında tek katli, nadiren iki katli ahşap yapıların; otel, motel, hotel, house, home; butik ev, camping, restaurant; bar, cafe, pansiyon gibi allı pullu tabelalarına rağmen Ülke turizminin kalbinin attığı Antalya'da ve ülkenin en iyi ilk 15 plajı arasında gösterilen plajlarının, içine kadar girmiş düzensiz ve yetersiz bu yerleşim yerleri ve işletmeleriyle, bölgenin kalıcı olarak turizm potansiyelini karşılayamayacağı her halinden belli oluyordu. Her ne kadar imar barışından yararlanıp tapularını ellerine almış olsalar da çivi çakacak bir statüye sahip değillerdi.

İleride bölgenin ihtiyacına ve doğanın ruhuna uygun işletmeciliğin konaklama ihtiyacı nasıl şekillenir bilemeyiz.

Antik kalıntılara ait kazı çalışmalarının yapıldığı Olimpos plajına giden vadide yol boyu kafa kafaya vermiş tahta evler, bölge turizmine gerek görüntü itibari gerekse sağlıklı hizmet verme yönünde beklenenden uzak ve yetersiz oluşuna, işletmelerin dere boyu giden atık sularının da nereye gittiği ve plajların nasıl korunduğu soruları da ekleniyordu.

Yöreye olan turizm baskısı lüks otel sahiplerinin iştahını kabartmıyor da değildi. Ancak, yörenin önemli bir geçim kaynağı olan seracılığın cazibesi de köylülerin Adrasan'da yapılmak istenen bir imar planına karşı çıkmasına sebep oluyordu.

Köylüler, hallerinden memnun gibi görünseler de tesis diyemeyeceğimiz bu gecekondu turizm işletmeciliğiyle Kumluca turizminin geleceği soru işaretleriyle doluydu.

İşletmelerin bir çoğunun, yöre dışından gelen kural tanımazlarca zapt edilmiş olması da ayrı bir sorun olarak yerini alıyordu. 

Mutlu tatiller...

YORUM EKLE
banner128

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33