banner219

Gebze'nin unuttuğu bir isim

Gebze ile ilgili olarak bir kitap hazırlığım var, uzun bir araştırma dönemi sonrasında yazım çalışmalarım sürüyor. Tabi çalışmalar sırasında Gebze’nin uzak ve yakın tarihine ilişkin birçok bilinmeyen veya unutulmuş kimi olayları, kişileri buluyorum.

Son olarak Ahmet Bedevi Kuran ( 1886-1966) ile ilgili araştırma yaptım.   

Ahmet Bedevi Kuran kimdir diye soracak olursanız özetle şöyle,  22 Mayıs 1920-9 Eylül 1920 tarihleri arasında Gebze Kaymakamlığı yapmış ünlü yazar ve siyaset adamıdır.  Milli Mücadele yıllarında Dahiliye Vekili Ahmet Reşit tarafından Gebze Kaymakamlığına atanan Ahmet Bedevi Kuran  3.5 ay gibi bir zaman bu görevde kalmış ancak Mustafa Kemal’e ve dolayısıyla Kuvayi Milliye’ye yardım ettiği gerekçesiyle Ferit Paşa tarafından Kaymakamlıktan azledilmiştir.  Sonra ki yıllarda siyasetten çekilip çeşitli devlet kurumlarında çalıştı,  Akşam Gazetesi, Vatan Gazetesi, İstanbul Mecmuası, Yeni Sabah gibi gazetelerde makaleler yazdı.  1945 yılında İstanbul’da Tan Matbaası’nın basılması sonrası kitabının matbaa ile birlikte tahrip edildiğini sanarak üzüntüden felç geçirdi.  Sonrasında ise kitabın imha edilmediğini öğrenince hastalığını kısa zamanda atlattı.  Ahmet Bedevi Kuran sonraki yıllarda birçok kitap yazdı, 1966 yılında İstanbul’da yaşamını yitirdi.

BİR ÇOK İSİM ANIMSANMALI

Ahmet Bedevi Kuran Gebze’de görev yapan ve azledilen Kaymakam olarak da ayrı bir yere sahiptir. Yukarıda belirttiğim gibi görevden alınmasına neden olarak ise Kurtuluş Savaşı’nın örgütü Kuvayi Milliye’ye yardım etmesi, Rum çeteleri ile mücadele etmesi etkili oldu. Çünkü o sırada Osmanlı’nın başında bulunanlar işgal kuvvetleri ile işbirliği halinde idi.  Buradan da anlaşılacağı gibi o zamanın Osmanlı yönetimi işgale karşı savaşanları, mücadele edenleri böyle cezalandırıyordu.  Oysa bugünlerde Osmanlı diye bol keseden atanlar bu gerçekleri nedense hep görmezden geliyor veya cahilliklerinden ötürü yalan, yanlış şekilde anlatıyorlar.

Gebze’nin yakın tarihinde belki toplum tarafından fazlaca bilinmeyen ancak bence önemli bir isim olan Ahmet Bedevi Kuran gibi birçok önemli isim anımsanmayı bekliyor.  Gebze’nin tarihi üzerine oradan buradan çalıntı yapmadan araştırma yapan arkadaşlara görev düşüyor. Bu konuda bende naçizane bir takım çalışmalar içindeyim.

OBJEKTİF ARAŞTIRMALAR

Tabi, Gebze’nin geçmişine yönelik tarihsel amaçlı çalışmalar siyasal ve yanlı bakış açısından arındırılarak yapılmalıdır. Objektif, yalın ve tamamen tarihsel gerçeklere göre yapılan araştırmalar Gebze’nin geçmişiyle ilgili olarak birçok önemli olayı, bilgi ve belgeyi ortaya çıkaracaktır. Gebze üzerine araştırmalar ve çalışmalara şüphesiz yerel yönetimlerin, iş ve ticaret dünyasının da katkı sunması gerekiyor. Ancak bu yapılırken tarih kitabı diye ortaya sadece para kazanmaya yönelik bülten türü şeyler çıkarılmamalıdır. Oradan, buradan çalıntı bilgileri sanki kendisi yazmış veya bulmuş gibi davranan fason, uyduruk  sözde tarihçilere fazlaca itibar edilmemesi gerekiyor. Zaten bunların kitap diye yayınladıkları şeyler tamamen kes-yapıştır yöntemi ile kaba bir kopyalama yöntemidir.  Bunlardan ötürü Gebze üzerine geçmiş yıllarda yayınlanan birkaç önemli eseri saymazsak geride elle tutulur kitap veya benzeri bir çalışma olmadığını görüyoruz.

Kaynak: GEBZE’NİN ANIMSAMADIĞI BİR İSİM - Cengiz Akgün

YORUM EKLE
banner128

banner217

banner8

banner11

banner21

banner34

banner216

banner9

banner12

banner20

banner33