Çınarcık'ın suyu Bursa'ya bir adım daha yaklaştı

Çınarcık'ın suyu Bursa'ya bir adım daha yaklaştı

BURSA (AA) - Bursa'nın 2050 yılına kadar içme suyu sorunu yaşamaması için Çınarcık Barajı suyunun Bursa'ya getirilmesi için başlatılan çalışma kapsamında toplam 96 kilometrelik isale hattı ile 4 adet içme suyu deposunu kapsayan projeler Bursa Büyükşehir Belediyesine teslim edildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi, Bursa'nın içme suyunu sağlayan Doğancı ve Nilüfer barajlarına Çınarcık Barajı'nı dahil etmeye hazırlanıyor.

Çınarcık Barajı suyunun Bursa'ya getirilmesi için bir süredir yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü ile yapılan iş birliği sayesinde dev projede önemli bir mesafe kat etti. Çınarcık Barajı suyunun Bursa'ya getirilmesi için DSİ tarafından hazırlatılan 96 kilometrelik ana isale hattı ve 4 adet içme suyu deposunu kapsayan projeler Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edildi.

Çalışmaları devam eden günlük 300 bin metreküp kapasiteli içme suyu arıtma tesisiyle ilgili projelerin de yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Gelinen süreçle ilgili olarak BUSKİ'de düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, DSİ 1. Bölge Müdürü Yüksel Tazegül, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, DSİ ve BUSKİ bürokratları ile projeleri hazırlayan yüklenici firmanı temsilcileri katıldı.

Toplantıda Çınarcık Barajı suyunun Bursa'ya en hızlı şekilde getirilmesi için projede hangi etaplara öncelik verileceği ve finansman modelleri gibi konular ele alandı.

- İhale hazırlığı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aktaş, projelerin teslim edilmesiyle artık uygulama ihalesi hazırlıklarına başlayabileceklerini belirterek, Çınarcık Barajı içme suyu projesinin tamamlandığında 2050 yılına kadar Bursa'nın içme suyu sorunu yaşamayacağını ifade etti.

Çınarcık'tan yılda 145 milyon metreküp ham suyun alınarak Kayapa bölgesinde yapılacak arıtma tesisinde arıtılacağını vurgulayan Aktaş, şunları kaydetti:

"Buradan gelecek olan içme suyu öncelikle Mudanya ilçe merkezi ve bağlı mahalleleri başta olmak üzere, Karacabey ilçesine bağlı 17 mahalle ve şehrin batı kesimiyle yeni oluşturulan imar bölgelerini besleyecek. Yapılacak ana isale hattı bağlantılarıyla Doğancı Barajı ile hem entegre hem de alternatifli olarak çalışacak. Mevcut durumda Çağrışan pompa istasyonundan terfili sistemle beslenmekte olan Mudanya ilçesi, Çınarcık Barajı'nın devreye alınmasıyla cazibeli olarak besleneceğinden ciddi bir enerji tasarrufu sağlanacak. Ayrıca son yıllarda yaşanan iklim değişikliği ve kuraklık olayları sebebiyle Doğancı Barajı'nın yetersiz kaldığı zamanlarda şehrin muhtelif bölgelerinde açılan yeraltı kuyuları devreye alınıyordu. Yine Çınarcık Barajı ile yeraltı kuyularının kullanımı minimum seviyeye ineceğinden hem enerji tasarrufu hem de yerleşim yerlerine sürekli kesintisiz içme suyu sağlanmasını planlıyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner11

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33