Okul öncesi eğitim ve öğretim gerekliliği (2)

Okul öncesi eğitim, çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Okul öncesinde alınan eğitim, çocukların hayatını son derece kolaylaştırmakta ve okula uyum sağlama süreçlerini son derece hızlandırmaktadır. Okul öncesi eğitim esnasında çocuklar, diğer çocuklarla sosyalleşmeyi, birlikte hareket etmeyi ve paylaşmayı öğreneceklerinden, bunun okulda büyük faydasını göreceklerdir. Okulda hayati bir öneme sahip olan bu süreç, daha önce öğrenilirse, hem eğitim alanında hem de sosyal alanda, çocuğunuzun çok daha başarılı olmasının önü açılacaktır. Matematik etkinlikleri çocuk şarkıları, sanat etkinlikleri, parmak oyunları gibi birçok etkinlik okul öncesi eğitimin içerisinde bulunmakta ve çocukların gelişimine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

https://www.egitimpedia.com/wp-content/uploads/2018/09/first-day-of-school-activities-1.png

Öğrenmeye En Uygun Dönem

Okul öncesi eğitimi oldukça önemli yapan faktörlerden bir diğeri de öğrenmeye oldukça uygun bir dönem olmasıdır. Bu yaşlarda çocuğunuz zihni oldukça hızlı çalışmakta ve öğrenmeye aç bir durumda bulunmaktadır. Bu nedenle bu sürecin iyi bir şekilde değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle belirtmek gerekir ki, çocuğunuzun gözlemlemiş olduğunuz önemli bir yeteneği varsa bu yeteneğin bu yaşlarda üstüne gidilmelidir. Çocuğunuz bu yaşta her şeyi daha kolay öğrenmekte ve öğrendikleri geleceği için son derece önemli olmaktadır.

https://www.egitimpedia.com/wp-content/uploads/2015/05/okul-%C3%B6ncesi-resim.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı’nın çatısı altında yer alan okul öncesi eğitim kurumları, çocuğunuza iyi bir gelecek hazırlamak için varlardır. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklarınız hem okula adaptasyon sorunu yaşamayacaklar, hem de evde oturmak yerine yaşıtlarıyla sosyalleşmenin keyfine varacaklardır. Örneğin parmak oyunları çocuk şarkıları ve sanat etkinlikleri çocuğun direkt olarak sosyalleşmesine katkı sağlamaktadır.

Okul öncesi eğitim hakkında son derece mühim araştırmalar da bulunmaktadır. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, okul öncesi eğitim almış olan öğrenciler, okul öncesi eğitim almamış öğrencilere göre çok daha başarılı olmaktadırlar. Bunun en önemli sebebi hiç şüphesiz okul öncesi eğitim alan öğrencilerin daha tecrübeli olmasıdır. Okul öncesi eğitim almamış çocuklar, ailelerinden ayrılmanın korkusunu okulda yaşamakta ve bu da derslere adapte olmalarını son derece zorlaştırmaktadır. Araştırmaların neticesinde de görüldüğü gibi okul öncesi eğitim oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu konuda ailelerin mutlak suretle bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Sanat etkinlikleri ve çocuk şarkıları ile sayısal beceriyi geliştiren matematik çocukların temel eğitimini oluşturacaktır.

YORUM EKLE
banner128

banner8

banner11

banner21

banner34

banner9

banner12

banner20

banner33