banner219

Katırcıoğlu: Sağlıkta şiddette Cezalar yüzde 50 artıyor

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan, Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme ile Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun maddelerinin içeriğini kamuoyu ile paylaştı.

Katırcıoğlu: Sağlıkta şiddette Cezalar yüzde 50 artıyor

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sağlıkta şiddet yasa teklifinin TBMM'de kabul edilerek yasalaştığını buna göre artık, yeni düzenlemeyle cezalar yarı yarıya artırıldığını, ayrıca söz konusu suçlarda hapis cezasının ertelenmesi de uygulanmayacağını açıkladı.

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme ile Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifinin TBMM’de görüşülerek yasalaştığını açıklayan Katırcıoğlu, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeli ile yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında, ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak. Söz konusu suçlarda, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak. ”dedi.

Üniversitelerde, ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde eğitim verilecek. Kanuna göre, MEB'in talebiyle öğretmen ve öğrencilerin yaz tatili kısaltılabileceği açıklamasında bulunan Radiye Sezer Katırcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti; “İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.”

Radiye Sezer Katırcıoğlu konuşmasının devamında şunları aktardı; “Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına ödenen ücret, devlet yükseköğretim kurumlarında çalışan emsallerinden daha düşük olamayacak. Ayrıca Ankara'da Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından Yükseköğretim Kanunu'nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Ankara Bilim Üniversitesi ve Kocaeli’de Avrupa Eğitim Vakfı tarafından Yükseköğretim Kanunu'nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulacak.”

“KOCAELİ’YE ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTE HAYIRLI OLSUN”

Kocaeli'nde, Avrupa Eğitim Vakfı tarafından Yükseköğretim Kanunu'nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulacağını söyleyen Katırcıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kocaeli’nde kurulacak üniversite, rektörlüğe bağlı olarak diş hekimliği fakültesinden, sağlık bilimleri fakültesinden, mühendislik ve doğa bilimleri fakültesinden, lisansüstü eğitim enstitüsünden ve Avrupa Meslek Yüksekokulundan oluşacak. Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanan Avrupa Meslek Yüksekokulunda halen öğrenimlerini sürdüren öğrenciler ve öğretim elemanları ile Avrupa Meslek Yüksekokulunun mal varlığı, adı geçen üniversiteye devredilecek.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2020, 12:35

Yüksel Ercan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner217

banner8

banner11

banner21

banner34

banner202

banner9

banner12

banner20

banner33