Kocaeli Üniversitesi 2024-2028 dönemi Danışma Kurulu Toplantısı Rektör Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk başkanlığında gerçekleştirildi. Danışma Kurulu Toplantısına Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Prof. Dr. Elif Öğüt, Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, Genel Sekreter Doç. Dr. Mustafa Eren, akademisyenler, dış paydaşları oluşturan Sanayi ve Ticaret Odası Yöneticileri, Organize Sanayi Bölgesi Yönetimleri, iş insanları, il müdürleri, STK, kurum kuruluş temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarını Rektör Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk ile Genel Sekreter Doç. Dr. Mustafa Eren’in yaptığı Danışma Kurulu Toplantısında Prof. Dr. Ümit Alnıaçık, 2024-2028 Stratejik Planı Misyon ve Vizyon sunumunu gerçekleştirdi. Dış paydaş temsilcilerinin görüş ve önerileri alındı.

KOÜ’YÜ İLERİYE TAŞIMAK BOYNUMUNUZ BORCU

Danışma Kurulu Toplantısında konuşan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Kocaeli Üniversitesi’nin ülkemizin önemli üniversitelerinden birisi ve ilimiz için önemli bir değer olduğuna vurgu yaptı. Cantürk, konuşmasında şunları söyledi: “Kocaeli Üniversitesi’nin bugünlere gelmesinde sizlerin de büyük destekleri var. Her ne kadar sizleri buraya dış paydaşlar olarak davet ettiysek aslında sizlerde bu kurumun birer parçasısınız.  Bugüne kadar gerek üniversitemize gerek hastanemize vermiş olduğunuz destekler için sizlere teşekkür ediyorum. Bugün üniversite olarak yatay ve dikey büyümeyi büyük ölçüde tamamlamış durumdayız. Ancak Kocaeli Üniversitesi’ni daha iyiye ve ileriye götürmek hepimizin boynunun borcu.

OLAĞANÜSTÜ BİR GELİŞİM SAĞLADI

Bugüne kadar olağan üstü gelişim sağlamış olmakla birlikte, bilginin ve bilimin olağanüstü ivmelendiği çağımızda tüm başarılarımıza rağmen bunlarla yetinmemizin mümkün olmadığının da altını çizmek istiyorum. Bu sebeple de Kocaeli Üniversitesi olarak sizlerden, sanayicilerden, iş insanlarından bir şey istemeden önce, sizlere katkı sunmak, sizlere bir şeyler vermek istiyoruz. Bunun için de bizden taleplerinizi lütfen çok net bir şekilde ortaya koyun ve biz sizlerle ortak projeler geliştirelim.”

“KOÜ, SANAYİNİN İHTİYACINI KARŞILAYAN ÜNİVERSİTE”

Görüş ve öneriler bölümünde gelen soruları da yanıtlayan Cantürk, şunları söyledi: “Kocaeli Üniversitesi’nin; sanayinin projeye, araştırmacıya ve ara elemana olan ihtiyacını karşılamaya yönelik bir misyonu olduğuna inanıyorum. Diğer üniversitelerden ayıran temel farkı ise Kocaeli Üniversitesi bir sanayi kentinde, bir sanayi laboratuvarının ortasında. Bunu avantaja çevirmemiz gerekiyor. Kocaeli Üniversitesi olarak ulaşmak istediğimiz konum; araştıran, üreten ve yetiştiren bir üniversite olmak. Amacımız; Kocaeli Üniversitesi’nin seviyesini, sıralamasını daha ilerilere taşımak. Kocaeli Üniversitesi gelecekte, bir araştırma üniversitesi olarak görmek istiyoruz. Kocaeli Üniversitesi’nin anahtar kelimelerinin ise; Ar-Ge, işbirliği ve erişilebilirlik olması gerektiğini düşünüyorum."

Cantürk'ün konuşmasının ardından Prof. Dr. Ümit Alnıaçık, 2024-2028 Stratejik Planı Misyon ve Vizyonu sunumunu gerçekleştirdi.