Bu memlekette çoban olmak için mülakat yapan bir YÖK bile var ama O memlekette bu çobanları haber bile yapamayan gazeteciler ve tüm dünyanın duyduğu bir sesi bu kadar çıkaracak, meclis kürsünü kıracak vekilleri bile yok.
Evet, bu milletvekili de vekil, sizinki, bizimkilerde de vekil.. 
Ama gel gör ki bu vekilde milletvekili bizimkiler, sizinkilerde de vekil..
Peki, Ardahan gibi göç vermeye devam eden Kars'ta mülakatla çoban arayan ve bir kaçı dışında dünyada parmakla gösterilemeyen yok hükmünde üniversitelerin başında bulunan YÖK'e bağlı adı üniversite ama adeta birer yüksek lise konumunda olan ARÜ ve Kafkas adlı üniversitelere ne demek gerek?.. 
Bilmem ama SERKA'nın başındayken Ardahan'da, Ağrı'da, Kars ve Iğdır'da çobanlığını yapacağım bir eserini görmediğim şahsın iki dönemdir Kars'ta rektór olduğu bölgede en son okuduğum bir haberde bu iki üniversite dururken Ardahanlı birinin Valisi olduğu Van Üniversitesinde gelenler bölge çiftçisine KEKİK ekimi öğreteceklermiş..
Çoban olmak için üniversite tarafından sınava tabi tutulan o çobanlara soru sormaktansa, güdülmeye alışık koyunlara o soruları yönlendirmek gerek.. 
Çünkü o çobanların cevap vermediği ileri sürülen o soruların cevaplarından bir haber koyunlarında üniversiteler, mülakatçılar, vekiller, gazeteciler bunca soruna karşı sesiz kalışlarının kadar suçu var..
Çünkü, her sorun,  sıkıntı karşısında 3 maymunu oynayanların bol olduğu ama sonuçta hemen hepsinin yaklaşan kurban bayramında değil, hayatı boyunca kadersizliğe, kara günlere kurban olduğunu yaşadığımız sorunlara kurban olurlar, onları güden çobanlarda sınavı değil, sermayelerine yeni sermayeler katarlar..
İşte Gürcistan ve Ermenistan'a sınır olan bu iki şehre 'Kafkasya'nın başkenti kentler' derken değil başkent her geçen gün köy olur, koyunlara, ineklere çoban olmak için bile ya iş bulunmaz yada bele noter kurası ve sözlü sınava tabi tutulurlar..
Sonuç, bende, o meclisin kürsünü yıkan Karslı vekilde Kobani davası ile ilgili bir haber, yorum hatta twit atmaktan korkanların çok olduğu bu memlekette sorunlara karşı duyarlılar arar, çoban aranan, YÖK'ün sınava tabi tuttuğu oncasının çok olduğu memlekette parayı, rüşveti, torpili, mülakatı kim buldu diye sormak gerek..
Çünkü onlar son sorulara hemen cevap verir ve helal (!) paralarıyla saat alır, İstakoz yerler..
Ha bu arada unutmadan Demirtaş'ın, Yüksekdağ'ın hatta 80 yaşında ki Mardin Belediye Başkanı Türk'ün de aralarında olduğu Kobani davasında yağan hapis cezalarına tepkiyi azaltmak ve duyarlı kesimleri ikiye bölmek için aynı gün, aynı saatlerde darbeci denen ve 28 Şubat davasında ceza alan generallere de af çıkarıldığını sorsam kurban olmadan önce bilen bir koyun çıkar mı?
Çıkmaz..
Çünkü bize olsa olsa onca yolu yaya gelip, sınırlarda rahatça geçip, izinsiz, belgesiz, hatta kimliksiz ahırlarımıza kadar girip, çobanlık yapacak olan o kadar Afgan var ki bunlara ne gerek?..