Otomotiv endüstrisinin temsilcileri OTEKON'da buluştu

Otomotiv endüstrisinin temsilcileri OTEKON'da buluştu

BURSA (AA) - Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yerli otomobilin otomotiv endüstrisinde yaşanmakta olan değişim doğrultusunda kurgulanmasının son derece isabetli bir karar olduğunu belirterek, "Bunu büyük bir fırsat olarak görüyor, ülkemiz otomotiv endüstrisinin yaşanan bu dönüşümün güçlü bir parçası olacağına inanıyoruz. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) bu konuda atılmış çok güçlü bir adım olacak." dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin düzenleyicileri arasında yer aldığı çevrim içi "10. Uluslararası Otomotiv Teknolojileri Kongresi"ne (OTEKON) katılan Çelik, otomotiv sektörünün 2020 yılını salgının etkisiyle 25,5 milyar dolarlık ihracat rakamıyla kapadığını belirtti..

Türk otomotiv endüstrisinin üretim kapasitesinin birkaç yılda 2,5 milyona ulaşmasını beklediklerini aktaran Çelik, şöyle devam etti:

"Türkiye'den ihraç edilen araç ve komponentlerdeki katma değer şu an oldukça iyi seviyelerde. Ancak elektrikli ve yeni nesil araçların artmasıyla katma değer hızla düşebilir. Yapılan son araştırmalara göre elektrikli araç satışlarının önümüzdeki birkaç yıl içinde keskin bir şekilde artması ve 2020'de 3,1 milyondan 2025'te 14 milyon adede yükselmesi bekleniyor. Bu sayı 2025 yılındaki küresel araç satışının yüzde 16'sına denk geliyor. Bir başka tahmine göre 2030 yılında Avrupa'da 30 milyon elektrikli araç olacak. En önemli pazarımız olan Avrupa pazarını kaybetmemek ve otomotiv endüstrimizin rekabet gücünü koruyabilmek için yeni teknolojilere ve elektrikli araçlara yatırım yapmamız çok önemli."

Yerli otomobilin otomotiv endüstrisinde yaşanmakta olan değişim doğrultusunda kurgulanmasının son derece isabetli bir karar olduğuna değinen Çelik, "Bunu büyük bir fırsat olarak görüyor, ülkemiz otomotiv endüstrisinin yaşanan bu dönüşümün güçlü bir parçası olacağına inanıyoruz. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) bu konuda atılmış çok güçlü bir adım olacak." değerlendirmesini yaptı.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da küresel otomotiv endüstrisinin yeni teknolojilerle büyük bir dönüşüm içinde bulunduğunu kaydetti.

Otomotivin, Türkiye'de en fazla ihracat yapan sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Kılavuz, "Değişimin son derece hızlı olduğu sektörün, yeni teknolojilere katkı sağlayan üniversitelerin destekleriyle birlikte daha rekabetçi hale gelebilmesi ve gelecekte söz sahibi olmaları mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin eğitim-öğretim, Ar-Ge çalışmaları ve topluma hizmet fonksiyonları olduğunun altını çizen Kılavuz, "Bu sorumluluklarımız doğrultusunda ürettiğimiz bilimi insanlığın faydasına kullanmayı arzu ediyoruz. Her türlü araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizde bu katkıyı göz önünde bulunduruyoruz. Otomotiv sanayinde de bu anlayışa yönelik olarak önemli projeleri hayata geçirdik. Yeni açtığımız ve açmayı hedeflediğimiz programlar sayesinde de sektöre ciddi katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz." açıklamasında bulundu.

OTEKON 2020, alanında uzman konuşmacıların yer aldığı oturumlarla devam etti.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327

banner326