31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimlerinin sonuçlarını tahmin ediyorum ki seçimin galipleri ve mağlupları da dahil olmak üzere tam olarak bilen kimse çıkmamıştır.

Son yıllarda iyice derinleşen ekonomik kriz ve sürekli seçime yakın dönemlerde ucundan kenarından bir şeyler verilen işçi ve emeklilere bu sefer hiçbir şey verilmediği gibi bu insanların içinde bulunduğu duruma inat kendi ihtişamlı ve ışıltılı hayatlarından en ufak taviz vermeyen , vermedikleri gibi kendi taraftarları içerisinde bile artık açıkça kibirli olmak ve halktan kopmakla eleştirilen Ak Parti daha birkaç ay önce yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı zafere güvenmiş olacak ki hiçbir hamle yapmadan seçimlere girdi ve çıkan sonuç ortada.

Ne oldu da bu kadar kısa süre arayla yapılan seçimlerde ak ile kara gibi iki farklı durum ortaya çıktı?

Sonucu sadece bir tepki hareketi olarak göstermeye gayret eden medya kanalları ve bu kanaldaki iktidar güdümlü kalemlerin sonucu sadece tepki olarak topluma empoze etmeye çalışılmasınınnedeninin partisinden kopmak ile kopmamak arasındaki Ak Partililerdeki kopuşu engellemek için ortaya atılan ve adeta buzulun erimeye başlamasını engelleyecek bir algı çalışması olarak görmekteyim.

Tabi ki verilen ya da sandığa gidilmeyerek verilmeyen bir tepki oyu var ancak yaşanan seçim hezimetini sadece buna bağlamak seçimin kazanlarının aylarca süren ve adeta gecelerini gündüzlerine katarak ortaya koyduğu emeklerine ve uyguladıkları doğru siyasete haksızlıktır.

Temel olarak bugün CHP’nin kazandığı yerlerin önemli bir kısmı 2019 seçimlerinde kazanılmış yerler olduğu ve 5 yıllık iktidar döneminin yıpranmasının görülmediği hatta sonuçlara bakınca vatandaşın desteğinin arttığını rakamlardan görmek mümkün. Yeni kazanılan yerlerde ise bazılarının onlarca yıl sonra kazanıldığını da göz ardı etmemek lazım.

Genel seçimlerdeki millet ittifakının bileşenlerinin tek başına girdiği bu seçimlerde CHP’nin ve YRP’in aldığı sonuçları bilerek ve isteyerek bir tepki hareketinin ürünü olarak lanse etmek iktidar partisi ve ortağının bundan sonraki seçimlerde alması muhtemelen genel seçim mağlubiyetinin önüne geçmek için şimdiden yaratılan bir tedbir ve cumhur ittifakını koruma adına yürütülen bir algı operasyonu olduğunu düşünüyorum.

Sahada olan biri olarak Cumhuriyet Halk Partisi ve Yeniden Refah Partisine gönül verenlerin ortaya ciddi bir emek koyduğunu bizzat görenlerdenim ayrıca CHP’de yaşanan değişim hareketinin millette karşılık bulduğu ama henüz istenilen seviyeye gelmediği sonucunu da net olarak müşahede ediyorum.

CHP için asıl zorlu süreç şimdi başlamış CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in seçimden sonra yaptığı açıklamada da çok açıkça ifade ettiği gibi vakit CHP’nin amblemindeki altı okun milletin tamamına kucak açan altı kol olmasının, toplumun tamamını sarıp sarmalamasının ve toplumun tamamını altına alan bir şemsiye partisi haline gelmesinin vakti gelmiştir.

2028 de yapılacak seçimlere kadar geçecek 4 yıl bir zafer dönemi değil aksine zafere giden yolda azami bir gayretin gösterileceği, ülkede tek alternatifin Ak Parti olmadığı ve Ak Parti iktidarı sona erdiğinde ne ülkenin batacağını ne vatanın elden gideceğini ne de insanların inançlarını yaşamakta sorun yaşamayacağının icraatlar ile anlatılma zamanıdır.

Birkaç cümle de kaybedilen seçim sonrası sosyal medyadan tepkilerini dile getiren iktidar partisindeki dostlarımıza edeyim;

Sevgili dostlar öyle tepkiler verin öyle paylaşımlar yapın ki 22 yıldır millet iradesini baş tacı eden söylemlerinizin sadece kazındığınızda takındığınız duruma göre bir tavır olmadığını seçimleri kaybedince de aynı söylemlerde ısrar edin ki millet sizin bu tavrınızın buram, buram takiye kokmadığını düşünsün olur mu?

DEM partinin seçim kazanması neticesinde Güneydoğuda sokağa sevinç gösterisi için çıkanların bir kısmının attığı yasadışı sloganları ve açtığı bebek katili fotoğraflarını sanki CHP’nin seçim kazanmasının bir sonucuymuş gibi bir algı yaratacak sosyal medya paylaşımları  yaparak  ‘’ Bakın daha şimdiden ülke ne hale geldi’’ diye millette bir güvenlik ve beka kaygısı yaratmaya çabalayan dostlar unuttunuz belki hatırlatayım  ülkeyi halen Ak Parti hükümeti yönetmekte ve tüm bakanlıklar halen Ak Partide yani sözün özü bu yasadışı eylemelere müsaade etmemekle sorumlu olan makamında İBB seçimlerinde Ak Partinin adayına oy istemek için meydan, meydan dolaşan İç İşleri Bakanlığı olduğunu da hatırlatmak isterim.

Ha unutmadan bir uyarı da Yeniden Refah Partisine yapayım Ak Parti içerisinde gelirlerini arttırmak ve 22 yılda elde ettikleri haram servetlerini korumak için bulunan Kâr neredeyse onlarda orada olan bir kesim var ya şimdi sizin mahallede yanan ışıkları uzaktan görünce mutlaka sizin mahalleye doluşacaktır kapınıza bacanıza sahip çıkın benden söylemesi.