Bozüyük'ün düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü

Bozüyük'ün düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü

BİLECİK (AA) - Bozüyük'ün düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, 100 yıl önce Mustafa Kemal Önder Atatürk'ün liderliğinde ulusça yaptığı mücadele ile vatanını düşmandan kurtarıldığını belirtti.

''Üç buçuk yıl süren süreçte on binlerce şehit kanıyla sulanmış topraklarımız.'' ifadesinde bulunan Bakkalcıoğlu, şöyle konuştu:

''Şehitlerimizin kanı boşa gitmemiş. Büyük önder ve şehitlerimizin kanı ile sulanan topraklardaki düşmanı atarak kurtarmış ordumuz yurdu. Tabii bu süreç içerisinde 26 Ağustos'ta başlayıp 9 Eylül'de İzmir'de düşmanın denize dökülüşüne kadar geçen süreçte 30 Ağustos'ta büyük zafer kazanılmış. İlçemizde onu takip eden 5. gün 4 Eylül'de düşman işgalinden kurtarılmış. Bu savaşlar sırasında Bozüyük hep tam cephe hattında. Cephe hattında olduğumuz içinde defalarca el değiştiriyor ilçenin işgali. Bozüyük bu süreçte 3 kere yakılıp yıkılmış, yerle bir edilmiş ama bizden önceki kuşak büyüklerimiz yeniden kurmuşlar Bozüyük'ü. O yıkıntıların üzerinde yepyeni cumhuriyetin Bozüyük'ü doğmuş, bugünlere kadar gelmişiz. Bugün 70 bin nüfuslu ülkenin en önemli sanayi kentlerinden biriyiz. Bizler bu Bozüyük topraklarında yaşarken geleceğe dönüp bir daha bu ülke topraklarının işgal altına girmemesini, gelecek kuşaklarımızın bu bilinçle daha büyük bir ülkeyi bütün kentlerimizi yeniden çağdaş ve büyük hale getirmesini yürekten diliyorum ve bunu görev biliyorum.

Tören, Kaymakam Vekili Ömer Faruk Tuncer, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Garnizon Komutanı Bakım Yüzbaşı Hamdi Ferhat İnanç ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı törenler, şiirlerin okunması ve halk oyunları gösterileriyle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327

banner326