Haldız Grup Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Haldız: Kentsel dönüşüm desteklenmeli

Kocaeli'nin başarılı işadamlarından Haldız Grup Yönetim Kurulu üyesi Fatih Haldız "Sağlıklı şehirlere geçiş için kentsel dönüşümün desteklenmesi ve artan maliyetlerin inşaat sektörünü etkilememesi için fiyat farkı kararnamesi çıkarılması gerekiyor, Konut kredisi faizlerinin de yüzde 1’in altına inmesi çok yerinde olur” dedi.

Haldız Grup Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Haldız: Kentsel dönüşüm desteklenmeli

2021 YILINDA FARKLI SIKINTILARLA UĞRAŞTIK

Haldız Grup Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Haldız inşaat sektörünün önemli dergisi İNdergi’nin ocak sayısı için 2021 yılını değerlendirdi ve 2022 beklentilerini anlattı. Fatih Haldız’ın İNdergi’ye yaptığı açıklamaları şöyle:

“2021 yılı, kuşkusuz pandemi etkisiyle ülkemizde olduğu gibi dünyada da derin izler bırakan bir yıl olarak kayıtlara geçti. Pandemi sürecinde aşının bulunması ile toparlanma sürecine gireceğimizi düşünmüştük. Ancak iklim değişikliği nedeni ile ortaya çıkan sel ve yangın gibi doğal afetlerle birlikte ortaya çıkan ekonomik daralma ile gelişmiş ülke ekonomilerinde dahi enflasyon, işsizlik ve hammadde fiyatlarında artış meydana geldi. Bu konular yıl boyunca gündemin başlıca konularıydı.

EMTİA FİYATLARINDA ARTIŞLAR YAŞANDI

Yapılan araştırmalarda pandemi nedeniyle ekonomik geri dönüşün, aşılama faaliyetlerine hız veren ülkelerde daha hızlı olduğunu gösterdi. Bununla birlikte ertelenmiş talep ve artan ihtiyaçlar, ekonomileri ivmelendirirken, üretim ve ulaştırmanın aynı hıza yetişemediğini gözlemledik. Ekonomik toparlanma göstergelerine rağmen emtia fiyatlarında son bir yılda yüksek seviyede artışlar yaşanmaya devam etti. Özellikle petrol ve gıda fiyatlarında yaşanan artış ile enflasyon baskısı daha da arttı.

İNŞAAT MALİYETLERİNDE BEKLENMEYEN ARTIŞLAR

Tüm bu baskıların sonucunda inşaat sektöründe de maliyetlerin son derece hızlı arttığı görülmüştür. 2021 yılı sonlarında inşaat maliyetlerinde yatırımcılar ve yükleniciler tarafından öngörülebilir seviyenin çok üzerinde artışlar yaşandı. Özellikle inşaat maliyetine direk etki eden dövize bağlı hammaddeler ile üretim yapan ve kur baskısını yoğun bir şekilde hisseden sektör temsilcilerimiz, maliyetlerde öngörülebilir bir döneme girene kadar projelerini askıya almak veya yavaşlatmak zorunda kaldı.

FİYAT FARKI KARARNAMESİ MAĞDURİYETİ GİDERECEKTİR

Kamuya iş yapan müteahhitler için ise konu taşınabilir ya da kontrol edilebilir boyutun dışına çıktı. Maliyetlerde yaşanan artışlar sözleşmelerde bulunan fiyat farkı hesaplamalarının çok çok üzerindedir. Daha önceden öngörülmesi mümkün olmayan bu maliyet artışları kamu müteahhitlerine yüklenmeye devam ederse şantiyelerin birçoğu durma noktasına gelecektir. Devletimizden beklentimiz, ilave bir fiyat farkı kararnamesi ile mağduriyetlerin giderilmesi ve buna rağmen işe devam edebilecek durumu olmayan firmalar için şartsız tasfiye veya devir hakkının tanınmasıdır. Ülke ekonomisini besleyen can damarlarından biri olan inşaat sektöründe yaşanacak sıkıntının zincirleme olarak diğer tüm alt sektörleri de etkilemesi kaçınılmaz bir durum olacaktır.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜZDE 1’İN ALTINA DÜŞMELİ

Konut üretiminde yaşanan maliyet artışları konut fiyatlarındaki artışı da beraberinde getirdi. Bu durumda yeni üretilen konutlarda satış kaygısı yaşanmaması için konut kredisi faiz oranlarının psikolojik eşik olan yüzde 1’in altına inmesi hepimizin beklentisi. Yüksek faiz tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de pranga olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde piyasada yatırımın teşvik edilmesi maksadıyla kamu bankaları aracılığı ile faiz kampanyaları yapılmış olması alıcı ve satıcı açısından memnuniyetle karşılanmıştır.

EKONOMİMİZ SEKTEYE UĞRATILMAYA ÇALIŞILDI

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde döviz baskısıyla sekte vurulmaya çalışılan ülke ekonomimizin, atılan adımlar ile normal seviyelere doğru geldiğini hep beraber görmekteyiz. Aynı normalleşmenin inşaat sektöründe de yaşanabilmesi için ilgili düzenlemelerin hızlıca hayata geçmesi gerektiği kanaatindeyim.

SAĞLIKLI ŞEHİRLERE GEÇİŞ HIZLANDIRILMALIDIR

Bununla birlikte ülkemizin gerçeği olan kentsel dönüşüm zaruretinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, yatırımcı ve arsa maliki açısından faydalı olabilecek şekilde kanuni altyapılar ile desteklenmeli ve bu şekilde depreme dayanıklı, sağlıklı şehirlere geçiş hızlandırılmalıdır.

2023 YILI HEDEFLERİ İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

2022 yılının Coronavirüs pandemisinin etkinliğini yitirdiği, tüm enerjimizi Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023 hedeflerine ulaşmak için harcayacağımız, daha çok çalışıp daha çok üreteceğimiz bir yıl olmasını temenni ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327

banner326