Çanakkale'de ameliyat edilen hastanın mesanesinden yarım kilo taş çıkarıldı

Çanakkale'de ameliyat edilen hastanın mesanesinden yarım kilo taş çıkarıldı

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesi'nde bir hasta, mesanesinden 20 parça taş çıkarılarak sağlığına kavuşturuldu.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cabir Alan, gazetecilere, bir ay önce Hayrettin Gültekin'in (30), idrarını yaparken yanma ve karın ağrısı şikayetiyle Üroloji Servisi'ne başvurduğunu söyledi.

Hastanın genel muayenesi ve tetkiklerinde mesanesinde farklı boyutlarda taşlar olduğunu belirlediklerini aktaran Alan, "Hemen ameliyata aldık. Kendisi daha önce de bağırsak ameliyatı geçirdiği için karın bölgesi yapışıktı. Bizler de iki santimetrelik bir kesiden buradaki 20 taşı çıkardık. Hastamız ameliyatının üçüncü gününde. Bugün de kendisini taburcu ediyoruz." dedi.

Alan, bugüne kadar hastanede çıkarttıkları en büyük taşların bunlar olduğunu dile getirerek, taşların toplam ağırlığının 550 gram olduğuna işaret etti.

Taşlardan en büyüğünün dokuz santimetre çapında olduğunu kaydeden Alan, "Dünya literatürüne baktığımızda bu boyutlarda taşlara pek rastlanmıyor. Bu da ülkemiz adına ender görülen bir durumdur. Hayrettin Bey sağlığına kavuştu. Normal bireyler gibi idrarını rahat bir şekilde yapabilecek." ifadesini kullandı.

Hayrettin Gültekin ise hastaneye geldiğinde büyük sıkıntılarının olduğunu belirterek, "Cabir Hocam sağ olsun beni ameliyat etti. Şu an sağlığıma kavuştum. Taşları görünce çok şaşırdım, şoke olduk. Böyle bir durum beklemiyordum." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner612

banner327

banner613

banner326