31 Mart 2024'te gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi siyasi partilerde hareketlilik tüm hızıyla sürüyor. Yerel seçimler kapmasında hazırlıklarını sürdüren İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığı son iki haftada 12 ilçede 4 ayını açıklamıştı. İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında 15 Aralık'a kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adayının açıklanacağını belirtmişti. Bu kapsamda İYİ Parti Kocaeli'de Kocaeli Büyükşehir Belediyesine aday adaylığı için bir hamlede geçtiğimiz dönem Seçim Koordinasyon Başkanılığı (SKM) görevini yürüten olan Zekeriya Özak'tan geldi. Özak bugün saat 11.00'da İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığı Binası’nda başvurusu dosyasını İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur'a teslim etti. Özak’ın aday adaylığı açıklaması İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur’un yanı sıra adaylığını ilan eden 4 ilçe başkan adayıda katıldı.

BU KENTİ İYİ TANIYORUM

Zekeriya Özak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi aday adaylığı dosyasını İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur'a teslim etmesinin ardından aday adaylığına ilişkin açıklamada bulundu. Özak yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Aday adayı toplantımızı şereflendiren herkese hoş geldiniz diyorum. Bir kış gününde soğuk bir havada bu salonu böyle dolduran dostlarıma teşekkür ediyorum. Hepiniz beni tanıyorsunuz. 47 yıldır Kocaeli'de yaşıyoruz. Burada ekmeğini yedik suyunu içtik. Bu kenti tanıyorum. Sevdam ve hizmet aşkım var. Partimiz teveccüh ederse en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım. ‘41 kere maşallah Kocaeli’ isimli proje dosyam var. Kentte çok önemli projeleri hazırladık Bunu zamanı gelince kamuoyuna açıklayacağız. Kentin sosyal, kültürel yapısına kentin ekonomik buhranını ve kentin sorunlarını ilgilendiren tüm konularda önemli projeler geliştirdik”

Başkan Palancıoğlu, Kıranardı mahalle sakinleriyle bir araya geldi Başkan Palancıoğlu, Kıranardı mahalle sakinleriyle bir araya geldi

ZEKERİYA ÖZAK KİMDİR?

1966 Siirt doğumlu. 1976 yılında İzmit’e yerleşti. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi mezunu. Aynı üniversitede Yüksek Lisans yaptı. 2004 yılında İzmit Büyükşehir Belediye Meclisi oldu. 15 yıl boyunca İzmit Belediyesi ve Büyükşehir Belediyelerinde İmar Komisyon başkanlığı görevini üstlendi. İlyas Şeker’in milletvekili olmasının ardından 7.5 yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekilliği görevini yürüttü. 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den İzmit Belediye Başkan aday adayı oldu ama aday gösterilmedi. 2022 yılında eşiyle birlikte İyi Parti’ye geçti. Özak, evli ve 2 çocuk babası.