"7. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri"

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanlığı himayesinde bu yıl 7. kez düzenlenen "Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri", 30 Kasım-4 Aralık arasında okurlarla buluşacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle son iki yıl çevrim içi olarak gerçekleştirilen fuar, bu yıl Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Halidi Maarif Derneği ve Haşimi Yayınevi ortaklığında organize edilen fuar, İslami ilimlerin temel kaynaklarını ve bu kaynakların Türkiye ve İstanbul merkezli bir organizasyonla tek çatı altında toplanmasını hedefliyor.

İslam dünyasıyla ilmi ve kültürel köprüler kurmayı, aynı zamanda çok yönlü etkileşim ve iletişim sağlanmasına vesile olmayı amaçlayan programın bu yılki ana teması ise 2022 Süleyman Çelebi Yılı'na binaen "Muhabbete Vesile Mevlid-i Şerif" olarak belirlendi.

Geçmiş yıllarda 600'ün üzerinde ilim adamını ve birçok yayınevini İstanbul'da bir araya getiren Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri'nde sempozyum, seminer, panel, dinleti, fuar ve sergi gibi faaliyetler düzenlenecek.

Fuarda tema kapsamında ayrıca "Uluslararası Tarihten Günümüze Mevlid-i Şerif Sempozyumu" da gerçekleştirilecek. Etkinliklerin simultane tercümeyle Arapça ve Türkçe olarak çevrileceği programda yine ana tema çerçevesinde "Salavat'a Davet Hüsnü Hat Sergisi" sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner612

banner515

banner613

banner516