İçerisinde bulunduğumuz günler 31 mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimde belediye başkanlığını kazanan isimlerin kadro oluşturmaya çalıştığı zor zamanlar.

Böylesi zamanlarda belediye başkanları bir taraftan kurum dışından tanıdıkları daha çok partinin seçilmiş milletvekillerinin, genel merkez yöneticilerinin, il-ilçe-belde teşkilatlarının tavsiyeleri ile yönetim kadrosu oluşturmaya çalışırlar.

Bununla birlikte uzun yıllardır söz konusu belediye kadrosunda bürokrat olarak görev yapmalarına rağmen yıllar yılı kendi dünya görüşlerine uygun siyasi parti adayının seçimi kazanmaması yüzünden bir türlü istediği makama gelemeyen isimlerin talep ettikleri koltuklara olan istekleri ortaya çıkar.

Belediye başkanlarının seçildikten sonra başkan yardımcılıklarına kaç meclis üyesi getirecekleri , kaç bürokratı başkan yardımcısı yapacakları ile ilgili sayı kanun ile belirlendiğini kurum bünyesinde görev yapan hemen herkes bilir.

Başkan yardımcılıkları ile birlikte belediye bünyesindeki çok sayıda daire başkanlıkları, birim müdürlükleri, Danışmanlık kadroları ile ilgili hummalı bir çalışmanın olduğunu herkes biliyor.

Böyle bir noktada aynı makama talip olan birden fazla isim arasında yıllar yılı var olan yarış bugünlerde de ara vermeden davam ediyor.

Bizde bir gazeteci olarak zaman zaman siyasi parti fark etmeden belediyelerin bünyesinde hayata geçen gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya ve vatandaşın merakını gidermeye çalışıyoruz.

Siyasetçiler oldum olası dışarıya bilgi sızdırmaktan kaçınırlar, Olabildiğince dar bir çerçevede hayata geçirilmeye çalışılan atamalar belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra kamuoyuna ilan edilir.

İşin birde bürokratlar ile ilgili bölümü bulunuyor, aynı makama aday olan bürokratlar çoğu zaman diğer rakip yada rakiplerini boşa düşürmek, onları yarışın dışında bırakmak adına başta medya kuruluşları olmak üzere atamalarda yetki sahibi olan herkesi bilgilendirmeyi kendileri adına kutsal bir görev olarak kabul ederler.

Rakibi boşa çıkarmak adına olumsuz bilgiler önceden sarı bir zarf içerisinde gelirdi, Sabah saatlerinde gazete ofisini açmak için ilk önce kim gelirse kapının altından içeriye atılmış içerisinde rakibinin olumsuzlukları yazılı genellikle sarı bir zarf bulurdu.

Şimdi o şekilde sarı zarf yok, zira yerleşim merkezlerinin hemen her noktasında bulunan güvenlik kameraları söz konusu sarı zarfı getirip gazetenin kapısının altından içeriye atmaya imkan tanımıyor.

Bunun yerinde şu sıralar başka isimler ile alınmış elektronik posta adresleri, bir kereye mahsus lazım olan “kullan at” telefon numaraları üzerinden açılan whatsapp iletileri ile rakip boşa düşürülmeye çalışılıyor.

Dışarıdan herhangi birisinin en azından belediyelerin içerisinde olup biten olumsuzlukları medya kuruluşlarına gönderme şansı yok, Bu tür bilgi ve belgelerin uzun yıllardır belediye bünyesinde görev yapan siyasetçi yada bürokratlar tarafından derlenip, bekletilip ancak zamanı geldiğinde ilgili yere servis edildiği bir gerçek.

Sadece rakibini zora sokmak için servis edilen bu tür haberlere itibar eden var etmeyen var, kişilerden çok kuruma zarar veren bu tür bilgiler bizim içinde değerli ancak sırf kendi talebini başkası da istiyor diye yapılan karalamaları biz dünde ciddiye almıyorduk bugünde almıyoruz.

Belediye başkanlarına düşen sızıntıların sebebini ve sahibini aramaktan çok işi düzgün yapıp bu tür olumsuzluklara zemin hazırlayacak çalışmalara izin vermemektir.

Yani düzgün iş yapmak gerekiyor.